Довженко-Центр заявив, що тепер не може «захищатися від знищення». Що вирішив суд?

Касаційний господарський суд підтримав рішення Північного апеляційного господарського суду, який постановляв, що Довженко-Центр не має права оскаржувати рішення про його реорганізацію. Установа каже, що її остаточно позбавили права на доступ до правосуддя.
Про це повідомив сам кіноархів.
«Виходить, що в жодному суді та в жодній інстанції Довженко-Центр не має права захищатися від знищення», — заявили там.
Центр вважає, що це має стати «тривожним дзвінком» для інших державних закладів: «По суті, інституції позбавляються субʼєктності та конституційного права на оскарження рішень органів управління».
В установі наголосили, що суд не взяв до уваги «головний мотив позову»: питання збереження та захисту культурної спадщини, що є порушенням статті 54 Конституції України.
«Оскаржуваний наказ Держкіно призвів би до втрати єдиної у своєму роді колекції українського кіномистецтва, бази знань, відкриттів та інформації, що створена за 30 років існування Довженко-Центру», — нагадали там.
Кіноархів додав, що представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій повністю підтримали застереження й вимоги Довженко-Центру.
У Центрі не вважають результат суду програшем, натомість кажуть, що це радше «висвітлення тривожних тенденцій» в управлінні державою та судочинстві.
Що передувало?
Ще в липні Північний апеляційний господарський суд у Києві вирішив підтримати апеляцію Держкіно, але не скасувати рішення господарського суду про незаконність реорганізації Довженко-Центру, а взагалі закрити провадження.
Компанія Axon Partners, яка представляє інтереси Довженко-Центру в суді, пояснювала, що за рішенням суду установа не має права оскаржувати рішення про реорганізацію через «правові норми, які визначають підпорядкованість та ієрархію в системі державного управління».
Про реорганізацію Довженко-Центру
У середині серпня 2022 року в Довженко-Центрі повідомили, що Держкіно видало наказ про його реорганізацію, яка де-факто означає ліквідацію фонду.
Згідно з наказом, усі фільми з колекції та майно Довженко-Центру мають перейти державній установі «Науковий центр кінематографії України». Також зі структури Центру має бути виокремлене держпідприємство «Українська анімаційна студія», якій передадуть авторські права на українську анімацію, що зараз належать Центру.
У Держкіно пояснили своє рішення збитковістю та неефективністю Довженко-Центру, що підтримує свою діяльність коштом державної дотації.
У жовтні 2022-го Довженко-Центр подав у суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним і скасувати наказ про реорганізацію. Пізніше тодішній міністр культури Олександр Ткаченко заявив, що реорганізацію Довженко-Центру вирішили призупинити.
Так, у липні 2023-го Господарський суд Києва визнав незаконним наказ Держкіно. Просто перед цим агентство скасувало цей наказ.
Та восени Довженко-Центр заявив про загрозу чергової спроби ліквідації: на розгляд уряду винесли «Проєкт Стратегії розвитку кіно в Україні до 2027 року», де пропонували «оптимізувати» кіноархів. Проти цього виступила Спілка кінематографістів України.
- Поділитися: