Депутат пояснив, чому Рада розгляне законопроєкт Зеленського щодо НАБУ і САП 31 липня, а не завтра

Верховна Рада не зможе розглянути законопроєкт щодо відновлення незалежності НАБУ та САП, поданий президентом Володимиром Зеленським, раніше ніж 31 липня через регламент.
Про це повідомив народний депутат Роман Грищук.
Парламентар наголосив, що готовий голосувати «хоч і завтра», однак, згідно з регламентом, від моменту реєстрації законопроєкту має минути 14 днів, щоб можна було подати альтернативні законопроєкти.
Водночас Верховна Рада може скоротити цей термін до 7 днів своїм голосуванням. Тож 31 липня — це найраніший день, коли можна ухвалити цей законопроєкт без порушення регламенту.
«Щоб не закладати міну під відновлення незалежності антикорупційних органів, яку потім хтось може використати. Тому — четвер. За основу і в цілому, з невідкладним підписанням і прямою трансляцією», — наголосив Грищук.
Зазначимо, що сам парламентар голосував проти законопроєкту №12414, який обмежує незалежність НАБУ і САП.
Напередодні президент Зеленський заявив, що він погодив текст законопроєкту, який «гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання».
Згідно з текстом документа, який оприлюднили на сайті Ради, підпорядкування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) генеральному прокурору скасовується. Серед інших положень — обмеження впливу генпрокурора на НАБУ, інституційна незалежність САП, спрощення процедури призначення прокурорів. Детальніше читайте тут.
На зустрічі з журналістами Зеленський погодився, що треба було проговорити всі питання ще до підписання скандального законопроєкту, який скасовує незалежність антикорупційних інституцій. Але додав, що нині «зосереджений на питанні війни». Він також заявив, що поважає думку суспільства, реагуючи на протести, що спалахнули по всій країні.
Що відбувалося з НАБУ?
Президент Володимир Зеленський увечері 22 липня підписав закон, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували: «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба». Наступного дня мітинги продовжилися.
Перед законодавчими змінами у працівників НАБУ та САП також відбувалися масовані обшуки. СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.
Пізно вночі після вечірніх протестів Зеленський вийшов із відеозверненням, у якому запевнив, що антикорупційна інфраструктура працюватиме, але без впливу рф. Уже зранку він зустрівся з керівниками правоохоронних органів, із якими обговорив рішення, що, за його словами, дадуть змогу зміцнити роботу кожної інституції, розв’язати наявні суперечності та прибрати загрози.
Після цього президент пообіцяв подати до Верховної Ради законопроєкт, який матиме «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій», але водночас «забезпечить силу системі правопорядку». НАБУ і САП привітали цю ініціативу.
Перипетії з НАБУ та САП не оминули увагу міжнародних партнерів України: протягом останніх днів низка політиків звернулися до Зеленського та української влади із публічними закликами або особисто, наголошуючи на необхідності зберегти антикорупційні інституції.
- Поділитися: