«Борщ не готують статевими органами». 8 інтерв'ю з жінками, які борються за рівність щодня

Астронавтка, поліцейська, аеророзвідниця, мисткиня, журналістки-розслідувачки, правозахисниця, трансгендерна жінка розповідають, як долають спротив, упередження та власні переживання, як ставляться до гендерних питань та до фемінізму.

«Ми не можемо фактом того, що жінка народжує, пояснити те, що від природи жінка краще готує борщ. Бо борщ не готують статевими органами», — каже одна з наших героїнь, дослідниця Тамара Марценюк, пояснюючи, що вміння та здібності людини не залежать від статі або гендеру. У Міжнародний день боротьби за права жінок hromadske публікує добірку наших інтерв'ю з жінками, які борються за гендерну рівність щодня.

«Все, про що я думала — вау, я зараз буду в космосі!» — астронавтка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер — американська астронавтка українського походження. Її батько родом зі Львівщини, мати — з Німеччини, власне там вони і познайомились після Другої світової війни, а потім переїхали в США, де Гайдемарі й народилася. Гайдемарі стала восьмою жінкою в світі, яка вийшла у відкритий космос.

Тюрми СБУ, офшори Порошенка, вбивство Шеремета — Настя Станко й Анна Бабінець про журналістику та фемінізм

На початку липня 2019 року журналістка та редакторка hromadske Настя Станко, а також керівниця проєкту розслідувань «Слідство.Інфо» Анна Бабінець отримали нагороду за відвагу від Міжнародного жіночого медіа-фонду.

Настя Станко висвітлювала події на Майдані, російську агресію на Донбасі, була у полоні в так званій «ЛНР». Анна Бабінець багато років висвітлювала корупцію, зокрема, в армії. У проєкті «Слідство.Інфо» за співавторства Анни вийшли розслідування про вбивства Павла Шеремета, Катерини Гандзюк. 2016 року вийшло розслідування Анни про офшорні компанії президента Порошенка, 2018-го Настя разом з колегами видала розслідування «Таємний ізолятор СБУ».

Про жінку на фронті, ЛГБТ-активізм та націоналізм — розмова з аеророзвідницею Настею Конфедерат

Настя — ветеранка російсько-української війни, військова картографка та аеророзвідниця. А ще вона публічно говорить про свою гомосексуальність і вважає себе націоналісткою.

З січня до вересня 2015-го вона була на фронті. А в червні 2019 року йшла у колоні військових на Марші рівності в Києві. Зараз Настя тренує ветеранів, грає у музичному гурті та багато подорожує.

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат в кав'ярні в Києві, 18 жовтня 2019 рокуАнастасія Власова/hromadske

«Я 350 разів вибачалась за всіх міністрів соцполітики перед пенсіонерками в Бахмуті» — художниця Алевтина Кахідзе

Алевтина Кахідзе — одна з найцікавіших мисткинь і перформерок в українському сучасному мистецтві. У своїх проєктах досліджує конфлікти, гендерне питання, споживацьку культуру та світ рослин. Як посланниця толерантності Програми розвитку ООН працює з дітьми на лінії фронту.

Останні роки через тексти й малюнки Алевтина розповідала про життя своєї мами — Клубніки Андріївни, яка взимку померла на КПП, коли їхала на підконтрольну Україні територію, щоб «відмітитися» для отримання пенсії.

«Дружина дізналася про мій трансгендерний перехід зі ЗМІ», — Анастасія Домані

Анастасія Домані — трансгендерна жінка, правозахисниця та ЛБГТ-активістка. Вона народилася чоловіком, але три роки тому наважилася здійснити трансгендерний перехід та стати собою у жіночому тілі. Анастасії вдалося не лише змінити зовнішність, але й пройти процедуру зміни документів, отримати паспорт відповідно до своєї нової ідентичності. При цьому з донькою в неї залишилися теплі батьківські стосунки.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

«Будь-яка атака одразу приводить мене в форму», — правозахисниця Євгенія Закревська

Правозахисниця Євгенія Закревська вона веде справи Майдану, захищає інтереси родини Каті Гандзюк та потерпілих під час анексії Криму, свідчення яких збирала сама у розпал подій. Чому вона займається саме цими справами? Як усе встигає та де знаходить сили? Про це Євгенія Закревська розповіла hromadske.

Фемінізм — це про рівні права: соціологиня Тамара Марценюк

Тамара Марценюк — соціологиня та ґендерна дослідниця, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії. Вона досліджує соціальну структуру суспільства, ґендерні відносини та ґендерну політику, соціальну нерівність і соціальні проблеми, жіночий, чоловічий та ЛГБТ рухи. Авторка книжки «Чому не варто боятися фемінізму».

«Коли я боксую, думаю про Роккі Бальбоа, а не бандитів» — поліцейська Майя Бреславська

Майя Бреславська — старша лейтенантка поліції. Перша в Україні командирка патрульної служби. Керувала патрульною поліцією міста Бориспіль, потім очолювала управління превентивної діяльності в Київській області. У травні 2019 Майю Бреславську призначили виконувачкою обов’язків заступника начальника Головного управління в Київській області.

До служби у поліції професійно займалася спортом, закінчила школу олімпійського резерву і має звання майстрині спорту з фехтування.