Домовленості про повернення українських моряків вже практично досягнуті — омбудсменка
Домовленості про повернення Україні захоплених Російською Федерацією українських військовополонених моряків вже практично досягнуто.
Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова Громадському у Щасті, під час передачі українських в’язнів з окупованої Луганщини.
«Вже практично досягнуто домовленостей, щоб повернути моряків. Є рішення Міжнародного трибуналу з морського права. Зараз оформлюються останні документи, думаю, що скоро будемо зустрічати моряків на батьківщині», — сказала Денісова.
ОНОВЛЕННЯ: Ця новина була відредагована. У попередній редакції ми допустили неточність у цитуванні омбдудсменки Денісової (ми зазначили, що «домовленості досягнуто», але Денісова сказала «практично досягнуто») . Перепрошуємо у читачів за неточність.
Російська омбудсменка Тетяна Москалькова не підтвердила домовленість щодо звільнення українських моряків. Після цього Денісова у Facebook уточнила свої слова і заявила, що переговори ще ведуться.
Водночас адвокат моряків Микола Полозов сказав Громадському, що йому не відомо про таку домовленість.
«Можу сказати, що ведуться перемовини, але на якій вони стадії, коли будуть реалізовані практично — я не знаю, тому що не беру в них участь. Якщо будуть проводитися якісь процесуальні дії, щодо оформлення документів, нам про це стане відомо, адже за відсутності захисників моряки не будуть їх підписувати. Але поки ніхто нічого такого не казав. У нас зі вчорашнього дня почалась нова стадія — ознайомлення з матеріалами кримінальної справи», — сказав адвокат у коментарі Громадському.
Зазначимо, що останніми днями активно обговорюється можливість звільнення українських моряків, захоплених Росією у листопаді 2018-го року. Звільнити моряків закликав Зеленський. Про це він говорив із президентом РФ Володимиром Путіним.
Водночас, український дипломат, представник України в Тристоронній контактній групі Роман Бзсмертний закликав «зняти рожеві окуляри» й перестанемо анонсувати звільнення моряків за день-два. За його словами, це «важкучий» процес.
Нагадаємо, 17 липня Денісова запропонувала звільнити українських моряків під її особисте зобов'язання, оскільки у кримінально-процесуальному кодексі РФ передбачена можливість відпустити затриманих під особисте зобов’язання або поручителя.
Того ж дня Лефортівський суд Москви продовжив тримання під вартою усім 24 військовополоненим морякам на 3 місяці.
15 липня українських моряків включили до списку обміну полоненими.
9 липня російське слідство пред`явило обвинувачення в остаточній редакції всім 24 військовополоненим українським морякам.
- Зранку 25 листопада 2018 року українські кораблі та рейдовий буксир планово вийшли з порту Одеси до порту Маріуполя. Під час цього завдання російське судно протаранило український буксир та пошкодило його.
- При виході з Керченської протоки російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. Загалом на трьох суднах були 24 українських військових, двоє з них службовці СБУ. Троє з них дістали поранення. В низці регіонів України оголосили воєнний стан.
- Усіх українців звинуватили у незаконному перетині кордону Російської Федерації в Чорному морі. 29 листопада 2018-го їхвивезли до СІЗО Москви.
- 25 травня 2019-го Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів. Однак Кремль не планує звільняти 24-х українських моряків попри рішення трибуналу.