Двоє свідків у справі імпічменту Трампа готові виступити на публічних слуханнях — ЗМІ
Директор у справах Європи Ради нацбезпеки США Александер Віндман і тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор можуть дати свідчення на публічних слуханнях у справі про імпічмент президента Дональда Трампа.
Про це повідомляють CNN і ABC News із посиланням на джерела, близькі до обох службовців. Представники Віндмана відмовилися від коментарів, тоді як адвокати Тейлора заявили CNN, що до нього відповідних звернень не надходило, і тому «жодних рішень щодо подальших свідчень не ухвалювали».
Раніше Віндман повідомив Конгресу, що посол США в ЄС Гордон Сондланд звертався до представників України з проханням провести розслідування щодо начебто втручання країни в президентські вибори у США в 2016 році. Це було умовою організації зустрічі Дональда Трампа й президента України Володимира Зеленського.
Також Віндман говорив про деякі невідповідності між стенограмою телефонної розмови Володимира Зеленського й Дональда Трампа 25 липня і реальним змістом сказаного.
Вільям Тейлор, своєю чергою, заявив про існування двох каналів американської політики щодо України: офіційного та неофіційного, який очолює особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані.
Нагадаємо, 31 жовтня Палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію про початок процедури імпічменту президента Дональда Трампа.
У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.
- На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
- У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
- 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
- 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.
Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.