Посол Сполучених Штатів Америки в Європейському Союзі Гордон Сондланд звертався до представників України з проханням провести розслідування щодо начебто її втручання в президентські вибори в США в 2016 році. Це було умовою організації зустрічі Дональда Трампа й Володимира Зеленського.

Про це під час свідчення у справі імпічменту президента США заявив Александер Віндман, директор із питань Європи Ради з національної безпеки США. Текст виступу Віндмана перед Конгресом оприлюднило видання Politico.

Зокрема, за словами чиновника, Сондланд порушив питання «певних розслідувань» перед українською стороною, коли та відвідувала Вашингтон із офіційним візитом 10 липня. Як відомо, тоді від України в США поїхали тодішній глава Ради національної безпеки та оборони Олександр Данилюк і помічник президента Андрій Єрмак.

Після слів Сондланда про розслідування, як стверджує Віндман, тодішній радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон «негайно завершив зустріч».

«Після тієї зустрічі відбулося заплановане обговорення її результатів, на якому посол Сондланд наголосив на важливості розслідування Україною у вибори 2016 року, Байденів і Burisma», — додав Віндман.

Слід зазначити, що про це ж говорив і тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор у своїх свідченнях перед Конгресом 22 жовтня. Щоправда, про зміст зустрічі 10 липня він дізнався, зокрема, від Віндмана.

За своїми посадовими обов’язками в Раді національної безпеки США Александер Віндман також опікується і питанням України. Що цікаво, він є українцем за походженням: як пише The New York Tіmes, його сім’я переїхала у Сполучені Штати, коли Александеру було три роки.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування. 

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував. 

Поділитись: