Головні історії тижня: імпічмент Трампа через Зеленського, відставки в Україні і Грета Тунберг

Зустріч Дональда Трампа та Володимира Зеленського на Генасамблеї ООН у США, оголошення про початок процедури імпічменту американського президента та публікація стенограми телефонної розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським — головні теми тижня.
«Ми були йому небайдужі»: чому Курт Волкер йде у відставку та що він зробив для України
Наразі найсвіжішою новиною у цьому треді є відставка спеціального представника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера. Волкер подав у відставку через день після оприлюднення звіту викривача, в якому йшлося про приховування Білим домом змісту розмови між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським.
Трампу хочуть оголосити імпічмент. Які шанси і до чого тут Зеленський?
У США оголосили про початок процедури імпічменту американського президента. Все через липневий дзвінок Володимиру Зеленському. Про що саме говорили два президенти — ви можете прочитати тут.
Головна тема цієї бесіди — розслідування щодо української компанії Burisma, до якої мав стосунок Хантер Байден — син Джо Байдена, ймовірно, основного конкурента Дональда Трампа на наступних виборах. Ми нагадали про суть цієї справи.
Чи є публікація стенограми унікальним випадком? Наскільки незвичним можна вважати сам факт оприлюднення конфіденційної розмови глав двох держав? Про це — у колонці Сергія Корсунського, директора Дипломатичної академії, Надзвичайного і Повноважного Посла України.
«Формула Штайнмайєра ось тут, у жовтій папці, — на ній немає підписів», — міністр закордонних справ Вадим Пристайко
Про деталі розмови Трампа і Зеленського також згадав в інтерв’ю hromadske міністр закордонних справ Вадим Пристайко. Але з ним ми говорили не тільки про це, а й, наприклад, про «формулу Штайнмайєра». Україна переживає унікальний момент, коли Мінські угоди можуть бути виконані, а так званий «план Зеленського» насамперед передбачає порозуміння з українцями, які залишилися на тимчасово окупованих територіях — сказав Пристайко. Читайте повне інтерв’ю на сайті.
Грета Тунберг: як шведська школярка стала лідеркою боротьби зі змінами клімату
Ще одна зірка цього тижня — Ґрета Тунберг. 23 вересня у Нью-Йорку відбувся кліматичний саміт ООН. А напередодні світом прокотилися масові демонстрації з вимогами більш рішучих дій задля зупинки глобального потепління. 16-річна шведка Ґрета Тунберг стала основним натхненником для мільйонів учасників. Лише за попередні декілька місяців вона виступила з промовами у парламентах Парижа, Лондона та Вашингтона. Виступаючи перед депутатами Конгресу США, Грета сказала: «Я мрію про те, щоб люди при владі та ЗМІ усвідомили всю поважність кліматичної кризи. Тоді я би могла повернутися додому до сестри та моїх собак. Адже я за ними сумую.» Чому цю школярку уважно слухають політики, підтримують науковці та наслідують діти зі всього світу?
Українці активно обговорювали виступ в ООН Грети Тунберг, чому ця реакція була здебільшого негативною? Як пише колумністка Катерина Ботанова, хвиля неприхованої агресії та цькування — це не тільки про брак емпатії, а й про серйозне випадіння України зі світового порядку денного і його ключових дискусій.
Відставки в Україні
В українській політиці теж не було нудно. Цього тижня стало відомо про три відставки. Першим пішов начальник поліції Сергій Князєв. Але пішов він не далеко — у радники міністра Авакова. Ми нагадали, чим запам’яталася поліція за часів Князєва.
Про свою заяву на звільнення оголосив і секретар РНБОУ Олександр Данилюк. Причин цього кроку він не уточнив. Данилюк був чи не першим відомим політиком, що долучився до Зекоманди. Тепер може стати першим, хто з неї піде. За що він відповідав у команді президента та чому хоче піти — у матеріалі hromadske.
«Зняли верхній шар — а там болото», — Славомір Новак про роботу в Укравтодорі
А ще з першого жовтня свій пост покидає керівник Укравтодору поляк Славомір Новак. Він запевняв, що для того, аби українські дороги поліпшилися, знадобиться щонайменше 7 – 10 років. Утім, сам цього строку не витримав і йде після трьох років на посаді. За його керівництва було створено Державний фонд автомобільних доріг, а також відбулася «децентралізація» доріг. Про якість українських доріг, бюрократію та роботу в Укравтодорі — читайте в інтерв’ю програмі «Нині Вже»