Православна церква України відсторонила двох священників, які підтримали Філарета
Православна церква України тимчасово відсторонила двох священнослужителів, які підтримали рішення Філарета про відмову від томосу.
Про це ідеться в указах ПЦУ.
Ієромонаха Іллю (Ігоря Ігоровича Зеленського) та архімандрита Андрія (Мацурака) звільнили через «участь у заходах, спрямованих на розділення Церкви».
Раніше Філарет заявив, що томос про єдину незалежну українську церкву він не приймає, бо не знав його змісту. У ПЦУ заявили, що Філарета не відлучатимуть від церкви.
- Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідований після створення об'єднаної помісної православної церкви. Також він звинуватив предстоятеля ПЦУ Епіфанія у порушенні домовленості, згідно з якою керувати церквою мав Філарет, а Епіфаній опікувався би зовнішніми справами ПЦУ.
- На «соборі» Філарета вирішили відновити ліквідовану УПЦ КП і заявили, що претендують на всі кошти, а також рухоме і нерухоме майно ліквідованої УПЦ КП включно з храмами і монастирями.
- У ПЦУ назвали «собор» Філарета розколом.
- Філарет заявляв, що незадоволений статусом митрополії для ПЦУ та вважає себе патріархом.
- Водночас предстоятель ПЦУ Епіфаній наголосив, що повернення Київського патріархату означатиме повернення назад в ізоляцію.
- На думку Філарета, Православна церква України ззовні повинна мати статус митрополії Константинопольського патріархату, а всередині — бути патріархатом, тобто Українською православною церквою Київського патріархату.
- Також Філарет вважає, що Епіфанія оточили «промосковські сили» і планує боротись за церкву, «незалежну від Москви і Константинополя».
Православна церква України на початку 2019-го року отримала томос про автокефалію і цей документ мав би сприяти об’єднанню українських православних християн. Однак, віднедавна розпочався новий виток публічного конфлікту між почесним патріархом ПЦУ Філаретом та предстоятелем новоствореної церкви, митрополитом Епіфанієм.
- 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Києві створили Православну церкву України. Предстоятелем Української помісної православної церкви обрали митрополита Переяславського та Білоцерківського Епіфанія, представника УПЦ КП.
- 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій у своїй резиденції у Стамбулі підписав томос, який проголошує автокефалію новоствореної Православної церкви України.
- 6 січня Варфоломій передав Епіфанію посох і томос, який проголошує автокефалію. Таким чином, процедура отримання Україною церковної незалежності офіційно була завершена.
- 7 січня у Софії Київській відбулося перше богослужіння після надання томосу Православній церкві України.
Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.