Рада ухвалила закон про відокремлення ГТС від Нафтогазу

Верховна Рада ухвалила закон про анбандлінг Нафтогазу, тобто відокремлення газотранспортної системи України з управління Нафтогазу.

За відповідний документ №2239-1 проголосував 341 депутат.

Закон не передбачає приватизацію, концесію чи будь-які інші дії з українською ГТС. Вона залишиться виключно у державній власності.

Водночас документ передбачає створення окремої компанії — Оператора ГТС, на яку не може впливати Нафтогаз.

Анбандлінг Нафтогазу — це необхідна умова для того, аби Україна могла укласти новий контракт про транзит газу з Росією за європейськими правилами.

Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.

Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.

Прем’єр Олексій Гончарук вже прокоментував це голосування.

«Нарешті ми відокремили транспортування природного газу від його видобування та постачання. Це надважливо, бо анбандлінг — це, у першу чергу, запровадження європейських газових правил. І в жодному разі не приватизація стратегічних активів!», — написав він у своєму Телеграм-каналі.

Гончарук зазначив, що ухвалення закону допоможе залучити інвестиції в українську ГТС та створити оператора, який відповідатиме європейському законодавству.

«Це гарантує енергетичну безпеку Європи, посилює нашу стійкість на міжнародній арені. І наголошую ще раз: українська газотранспортна система залишається у державній власності на 100%», — резюмував прем’єр.

18 жовтня у Газпромі заявили, що укладуть новий договір про транзит газу з Україною після того, як Україна відмовиться від своєї перемоги у Стокгольмському арбітражі. У відповідь, Нафтогаз повідомив про те, що надішле Росії нові позивні вимоги на 11 мільярдів доларів.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

28 жовтня у Брюсселі відбувся четвертий раунд тристоронніх переговорів між Україною, Росією та ЄС про укладання нового контракту на транзит російського газу через Україну. Чинний контракт добігає кінця 31 грудня 2019 року. Щороку Транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.

Під час переговорів українська делегація обговорила питання перегляду перемоги Нафтогазу в арбітражі над Газпромом, однак в уряді пообіцяли захищати інтереси України. Зазначимо, що наступний раунд переговорів про транзит газу перенесли на листопад 2019 року.