У Росії заборонили колишнім співробітникам ФСБ залишати країну
Президент Росії Володимир Путін підписав закон, який дозволяє керівництву ФСБ забороняти виїзд з країни своїм колишнім співробітникам.
Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Так, максимальний термін заборони — п’ять років, починаючи з дня звільнення.
Автори закону стверджували, що, розробляючи його, вони керувалися виключно інтересами самих силовиків. Зокрема, глава комітету Держдуми Росії з безпеки і протидії корупції Василь Піскарьов відзначав, що закон спрямований на «забезпечення особистої безпеки співробітників ФСБ» через «провокації проти росіян за кордоном, які почастішали».
Нагадаємо:
- У березні 2018 року 66-річний громадянин Росії, колишній розвідник Сергій Скрипаль потрапив до лікарні з важким отруєнням. Після отруєння Британія видворила російських дипломатів. МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Британії».
- 5 вересня 2018 року британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова. Британія запевняє — це офіцери розвідки. Президент Росії Володимир Путін заявив, що це цивільні громадяни й у їхній біографії «немає нічого кримінального».
- Російський телеканал Russia Today опублікував інтерв'ю з Петровим і Бошировим, де вони заявили, що відвідували Солсбері як туристи.
- 26 вересня 2018 року видання The Insider і проєкт розслідувань Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я Руслана Боширова — Анатолій Чепіга. За даними журналістів, він є полковником ГРУ РФ і має звання «Героя Росії».
- 9 жовтня видання The Insider і Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я другого підозрюваного в отруєнні Скрипаля, відомого як Олександр Петров — Олександр Євгенович Мішкін. Він є військовим лікарем і полковником ГРУ Росії.
- Третій імовірно причетний до отруєння Скрипалів — людина під вигаданим ім'ям Сергій Федотов — раніше, у 2015 році, намагався отруїти речовиною з родини «Новачка» болгарського підприємця Омеляна Гебрева. У Болгарії розслідують зв'язок між отруєнням Скрипалів і місцевого підприємця. Британська газета The Telegraph повідомляла, що він не вилетів разом з Чепігою та Мішкіним з Великої Британії.
Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 його засудили до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Британію.