Генерал-майор ГРУ Денис Сергєєв, імовірний учасник отруєння ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у британському Солсбері, у 2016-2018 роках не менше п'яти разів їздив до Швейцарії, де брав участь у різних операціях.

Про це йдеться в розслідуванні Bellingcat, The Insider і швейцарського видання TAMedia.

Як стверджують розслідувачі, судячи з білінгу телефону Сергєєва, з 2016 до 2018 року він побував у Цюріху, Лозанні, Женеві, лижному курорті Ле Же, а також у муніципалітетах Колоньї і Коллонж-Бельрів.

Автори розслідування встановили, що у вересні-жовтні 2017 року, коли Сергєєв кілька разів приїздив до Лозанни (місто на заході Швейцарії, столиця франкомовного кантону Во і адміністративного району Лозанна), у перший свій візит він відвідав район, де знаходиться «безліч державних лабораторій», а в іншій — будівля штаб-квартири Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA). В один із днів він їздив на лекцію колишнього посла США в Швейцарії Сьюзан Левін.

У жовтні-листопаді 2017 року Сергєєв у Женеві зустрівся зі співробітниками ГРУ Русланом Бошировим (справжнє ім'я — Анатолій Чепіга) і Олександром Петровим (справжнє ім'я — Олександр Мишкін), яких підозрюють в отруєнні Скрипалів. Суть операції, яку вони проводили, невідома. У грудні того ж року Сергєєв знову їздив до Швейцарії, де в цей час перебували Чепіга і Мишкін.

У січні 2018 року Сергєєв відвідав Женеву в останній раз. На цей раз він 14 разів за два дні телефонував своєму кураторові, з яким пізніше спілкувався під час операції по отруєнню Сергія Скрипаля.

Автори розслідування вважають, що пересування Сергєєва показують його «жвавий інтерес до штаб-квартир міжнародних спортивних організацій, перш за все WADA». На думку учасників розслідування, він міг проводити операції, пов'язані з замахами на вбивство. Не виключають вони і того, що група Сергєєва вже тоді могла готувати замах на Скрипаля, який контактував зі спецслужбами Швейцарії.

Громадське детальніше поспілкувалося про роль Сергєєва з одним зі співавторів розслідування Романом Доброхотовим, головним редактором The Insider.

Раніше повідомлялося, що третій імовірно причетний до отруєння Скрипалів — людина під вигаданим ім'ям Сергій Федотов — раніше, у 2015 році, намагався отруїти речовиною з родини «Новачка» болгарського підприємця Омеляна Гебрева. У Болгарії розслідують зв'язок між отруєнням Скрипалів і місцевого підприємця. Британська газета The Telegraph повідомляла, що він не вилетів разом з Чепігою та Мішкіним з Великої Британії.

Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 його засудили до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Британію.

  • 4 березня 2018 року 66-річний Сергій Скрипаль разом зі своєю 33-річною донькою Юлією були знайдені без свідомості на лавці біля торгового центру в британському місті Солсбері без видимих ​​тілесних ушкоджень. Їх екстрено госпіталізували до лікарні у стані важкого отруєння. Усього в результаті інциденту постраждала 21 людина.
  • Лондон виступив із твердженням, що отруєння скоїли за допомогою нервово-паралітичної отруйної речовини, яка згодом була ідентифікована як бойова отруйна речовина класу «Новачок» розроблена в Росії. Влада Великої Британії кваліфікувала отруєння Скрипалів як замах на вбивство, звинувативши Москву в причетності до інциденту.
  • Після отруєння Британія видворила російських дипломатів. МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Британії».
  • 5 вересня 2018 року британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова. Британія запевняє — це офіцери розвідки. Президент Росії Володимир Путін заявив, що це цивільні громадяни й у їхній біографії «немає нічого кримінального».
  • Російський телеканал Russia Today опублікував інтерв'ю з Петровим і Бошировим, де вони заявили, що відвідували Солсбері як туристи.
  • 26 вересня 2018 року видання The Insider і проект розслідувань Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я Руслана Боширова — Анатолій Чепіга. За даними журналістів, він є полковником ГРУ РФ і має звання «Героя Росії».
  • 9 жовтня видання The Insider і Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я другого підозрюваного в отруєнні Скрипаля, відомого як Олександр Петров — Олександр Євгенович Мішкін. Він є військовим лікарем і полковником ГРУ Росії.
Поділитись: