Вселенський патріарх про автокефалію УПЦ: «Ми втручаємося, бо це наш обов'язок»

Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що Константинополь не міг залишитися «байдужим» до українського народу, який шукає «вирішення столітніх церковних проблем».

Про це йдеться у зверненні Вселенського патріарха з нагоди 85-річниці Голодомору, опублікованому на сайті Української православної церкви у США.

Він вказав, що Константинополь не може лишатися байдужим, коментуючи ситуацію з наданням автокефалії православній церкві в Україні. Та додав, що Константинополь робить це «не для себе», а заради «істин та традицій церкви».

«Ми втручаємося, тому, що це є наш обов'язок — виключно на засадах достовірно-церковних, всесвітніх та виключно з наднаціональних критерій — заради істини і традицій Церкви, захисту канонічного порядку та ідентичності Православ'я, завжди для розбудови тіла Христового, а не для себе і не для демонстрування світової сили чи влади. Залишаючись байдужими, ми залишилися б без виправдання перед Богом та історією», — йдеться у зверненні.

Також Валфоломій додав, що православній церкві в Україні вирішили надати автокефалію, аби вона «приєдналася до повноти Православ'я в єдності та внутрішньому мирі».

Нагадаємо, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. 15 жовнтясинод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.

13 листопада відбувся Собор УПЦ МП, на якому церква вирішила не брати участі у створенні єдиної Української помісної церкви, бо вважає надання томосу «штучним» і нав’язаним ззовні, а також розірвала зв’язки з Вселенським патріархатом. Речник УПЦ МП повідомив, що рішення про розрив відносин з Константинополем ухвалили «практично одностайно».

Президент Петро Порошенко увечері 13 листопада зустрівся із представниками групи архієреїв Української православної церкви Московського патріархату, які підтримують надання Україні томосу і створення єдиної помісної церкви.

Водночасна Собор УПЦ МП запросили не всіх представників патріархату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем

Константинополь, у свою чергу, відмовився розривати відносини з РПЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На місіонерській передовій: як православні церкви ділять паству там, де вони в меншості — репортаж