Президент Бразилії Жаїр Болсонару надягає захисну маску для обличчя під час прес-конференції в Бразилії, Бразилія, 18 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/JOEDSON ALVES

У той час як більшість країн світу готуються до найгіршого, президент найбільшої держави Латинської Америки Жаїр Болсонару називає тривожність довкола коронавірусу «істерикою». Бразильський лідер виступає проти жорстких обмежень, вважаючи їх невиправданими й шкідливими — водночас карантин запроваджують губернатори штатів та навіть банди у фавелах.

Із настанням вечора бразильські міста заполоняють звуки так званих «каструльних протестів» — тисячі людей вдаряють одне об одне різноманітне кухонне начиння. Це традиційний для регіону спосіб висловити невдоволення владою. Остерігаючись коронавірусу, мільйони бразильців не виходять на вулиці. Але це не заважає їм щовечора відкривати вікна і змушувати владу почути їхнє обурення. 

Близько 73% бразильців очікує від влади жорстких заходів з протидії поширення коронавірусу. Люди бояться, що на країну чекає доля щонайменше Італії та Іспанії — адже у Бразилії мільйони не мають доступу до базових медичних послуг. 

Проте президент Жаїр Болсонару не вбачає у поширенні коронавірусу значної загрози та особисто ігнорує рекомендації власного міністерства охорони здоров'я. Болсонару звик йти проти течії та кидати виклик загальноприйнятим політичним, науковим та культурним підходам. Та цього разу він може перейти межу. Поведінка Болсонару може дорого коштувати як йому самому, так і 210 мільйонам мешканців країни.

Що Болсонару думає про епідемію і які заходи підтримує?

Праворадикальний політик очолив Бразилію понад рік тому — завдяки іміджу позасистемного політика та обіцянкам відновити економічне зростання, подолати злочинність і очистити владу від корупції.

Проте перший рік президентства запам’ятався передусім святами на честь жорстокої військової диктатури 1964-1985 років, зневажливими висловлювання на адресу жінок, преси та меншин, а також найбільшими за останній час вирубками та пожежами у лісах Амазонії. 

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Перший випадок інфікування коронавірусом у Бразилії зафіксували 25 лютого. У певний момент здавалося, що президент поставиться до епідемії серйозно. Болсонару навіть тестували на інфікування коронавірусом — після того, як вірус виявили у членів делегації, з якою він їздив до США. На Facebook-трансляції Болсонару з’явився у масці, поруч із міністром охорони здоров’я Луїзом Мандеттою. За розпорядженням президента Бразилія закрила свої кордони для іноземців.

Проте 15 березня, коли у країні було виявлено вже 230 хворих, Болсонару порушив рекомендації міністерства охорони здоров’я. Він вийшов на заповнену власними прихильниками площу, щоб привітати їх і подякувати за підтримку. Звісно, не обійшлося без десятків рукостискань та селфі.

Президент Бразилії Жаїр Болсонару залишає палац Альворада, Бразиліа, Бразилія, 27 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/JOEDSON ALVES

У наступних промовах Болсонару назвав «істерикою» страх поширення вірусу у Бразилії. Він розкритикував рішення частини очільників штатів запровадити карантин і зупинити роботу багатьох підприємств. На думку Болсонару, стримування хвороби, яку «більшість перенесе як застуду», не виправдовує втрат від уповільнення економіки. 65-річний президент вважає, що слід захистити літніх людей — а сам він легко перенесе хворобу, адже завжди «був атлетом» і не має чого боятись після того, як одужав після ножового поранення в живіт півтора року тому. 

Дехто вбачає тут паралелі зі ставкою на більш м’які засоби стримування, розбудову колективного імунітету та ізоляцію найвразливіших, яку певною мірою раніше робила Велика Британія та — досі — Швеція. Проте якщо у цих країнах очільники постійно підкреслювали поважність загрози та спирались на поради вчених та лікарів, Болсонару діє всупереч рекомендаціям бразильських фахівців.

Прихильні до Болсонару політики вважають, що він поспішив з вимогою відновити звичне економічне життя — оскільки розраховує на підтримку підприємців на наступних президентських виборах. Міністра охорони здоров’я, який підтримує політику соціальної ізоляції, Болсонару називає надто «технічним».

Бразилія має досвід боротьби з вірусними епідеміями — «свинячим» грипом у 2009 році та вірусом Зіка у 2014 році. Проте запас міцності бразильської системи охорони здоров’я низький. Уже зараз на шпиталі переобладнують стадіони.

Люди на своїх балконах беруть участь у вечірньому «каструльному протесті», коли тисячі людей вдаряють одне об одне різноманітне кухонне начиння, щоб висловити невдоволення владою, Сан-Паулу, Бразилія, 18 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/THIAGO BERNARDES

Губернатори і банди проти Болсонару: бразильці самоорганізовуються

Очільники регіонів Бразилії вказівок зі столиці вже не чекають і беруть справи у свої руки. У більшості штатів обмежили велелюдні події, закрили школи та більшість «не життєво важливих» закладів. 

Губернатор багатого штату Сан-Паулу Жоау Доріа провів розмову лідерів всіх 26 штатів — без участі президента — щоб узгодити заходи з протидії коронавірусу. Наслідком став лист губернаторів до голови Конгресу Родріго Майя з проханням очолити боротьбу з епідемією.

Про політичний розрив із Болсонару повідомив його союзник, губернатор штату Гояс, Роналду Каяду: «Рішення Болсонару в області здоров’я та коронавірусу тепер не досягають штату. Всі рішення прийматиму я, Всесвітня організація охорони здоров’я та спеціалісти міністерства».

Дев’ять губернаторів північно-східних штатів у відкритому листі закликали Болсонару бути лідером — відмовитися від своїх агресивних позицій і шукати порозуміння заради всієї країни. За повідомленнями видання El Pais, провідні бразильські військові запевнили віцепрезидента Амільтона Моурау у своїй підтримці у випадку відставки Болсонару.

Утім, Болсонару продовжує вести звичну для себе політику конфронтації. Він оскаржує рішення губернаторів про введення карантину — бразильське законодавство не дає чіткої відповіді на те, хто уповноважений їх ухвалювати. Під загрозою скорочення бюджетного фінансування деякі губернатори вже зробили крок назад і пообіцяли послабити карантинні заходи. А найбільш віддані прихильники Болсонару планують вийти на вулиці 31 березня.

Натомість його опоненти через карантин у частині країни не виходять з помешкань. У найбідніших районах, так званих фавелах, за дотриманням соціальної ізоляції слідкують навіть місцеві наркобанди.

Банди, що контролюють деякі з фавел Ріо-де-Жанейру, наказали мешканцям залишатися вдома та уникати людних зустрічей. Кожного, хто порушить наказ, банди «будуть вчити поваги до інших». Скасували навіть вечірки, на яких зазвичай продають наркотики. Мешканцям роздають мило і розсилають повідомлення у соціальних мережах: «Ми хочемо найкращого для населення. Якщо влада не може забезпечити карантин, це зробимо ми». 

15 мільйонів мешканців фавел по всій країні не мають надійного доступу до води, електрики та медичних послуг і є особливо вразливими перед поширенням коронавірусу. Утім, проти політики президента виступають мешканці не лише фавел, а й більш заможних районів. 

Крім вечірнього галасу від «каструльних протестів» та криків «Геть Болсонару!», відео з бразильських міст демонструють проєктовані на будівлі гігантські банери з критикою Болсонару. На одному з них можна було побачити усміхненого президента з написом: «Це просто грип».

Тим часом, станом на 30 березня у Бразилії виявлено вже 4256 інфікованих коронавірусом. 136 з них померло.

Губернатор штату Сан-Паулу та опонент Болсонару Жоау Доріа під час інтерв'ю в палаці Бандерантес в Сан-Паулу, Бразилія, 27 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/DEBORA KLEMPOUS

Поділитись: