У свідченнях у справі імпічменту Дональда Трампа колишня старша директорка з питань Європи та Євразії Ради національної безпеки США Фіона Гіл розповіла про роль посла США в ЄС Гордона Сондланда в американській політиці щодо України.

Фіона Гіл згадала, що ані вона, ані ексрадник Трампа з національної безпеки Джон Болтон не хотіли швидкої зустрічі президентів США та України. Але паралельно виконувач обов’язків глави адміністрації Трампа Мік Малвені та посол США в ЄС Гордон Сондланд, за її словами, намагалися наблизити цю зустріч.

«[Болтон] чітко заявив мені, що, на його думку, [Малвені та Сондланд] фактично намагалися неналежним чином домовитися про проведення зустрічі в Білому домі, що вони педалювали цю зустріч за умови того, що українська сторона погодиться… поновити закриті розслідування в енергетичному секторі… і до того моменту вже було зрозуміло, що мова йде про Burisma», — сказала Гіл про зустріч між українськими та американськими посадовцями 10 липня.

Тоді, як відомо, з боку України були присутні помічник Зеленського Андрій Єрмак та ексглава Ради національної безпеки та оборони Олександр Данилюк.

За словами Гіл, під час особистої зустрічі в липні Сондланд сказав їй, що він «відповідальний за Україну».

«І я спитала в нього: а хто поставив тебе відповідальним?.. На той момент в Україну вже було відправлено посла [Вільяма] Тейлора… А він відповів: президент [Трамп]», — згадує Гіл у своїх свідченнях.

Нагадаємо, Фіона Гіл дала свої свідчення перед Конгресом у межах розслідування щодо імпічменту Дональда Трампа 14 жовтня. Стенограму її допиту виклали у відкритий доступ 8 листопада.

31 жовтня Палата представників США проголосувала за резолюцію, яка переводить розслідування імпічменту Трампа в публічну площину. Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джордж Кент даватимуть публічні свідчення 13 листопада, а експослиня США в Україні Марі Йованович — 15 листопада.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile