У свідченнях у справі імпічменту Дональда Трампа колишня старша директорка з питань Європи та Євразії Ради національної безпеки США Фіона Гіл розповіла про роль посла США в ЄС Гордона Сондланда в американській політиці щодо України.

Фіона Гіл згадала, що ані вона, ані ексрадник Трампа з національної безпеки Джон Болтон не хотіли швидкої зустрічі президентів США та України. Але паралельно виконувач обов’язків глави адміністрації Трампа Мік Малвені та посол США в ЄС Гордон Сондланд, за її словами, намагалися наблизити цю зустріч.

«[Болтон] чітко заявив мені, що, на його думку, [Малвені та Сондланд] фактично намагалися неналежним чином домовитися про проведення зустрічі в Білому домі, що вони педалювали цю зустріч за умови того, що українська сторона погодиться… поновити закриті розслідування в енергетичному секторі… і до того моменту вже було зрозуміло, що мова йде про Burisma», — сказала Гіл про зустріч між українськими та американськими посадовцями 10 липня.

Тоді, як відомо, з боку України були присутні помічник Зеленського Андрій Єрмак та ексглава Ради національної безпеки та оборони Олександр Данилюк.

За словами Гіл, під час особистої зустрічі в липні Сондланд сказав їй, що він «відповідальний за Україну».

«І я спитала в нього: а хто поставив тебе відповідальним?.. На той момент в Україну вже було відправлено посла [Вільяма] Тейлора… А він відповів: президент [Трамп]», — згадує Гіл у своїх свідченнях.

Нагадаємо, Фіона Гіл дала свої свідчення перед Конгресом у межах розслідування щодо імпічменту Дональда Трампа 14 жовтня. Стенограму її допиту виклали у відкритий доступ 8 листопада.

31 жовтня Палата представників США проголосувала за резолюцію, яка переводить розслідування імпічменту Трампа в публічну площину. Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джордж Кент даватимуть публічні свідчення 13 листопада, а експослиня США в Україні Марі Йованович — 15 листопада.

Нагадаємо, у США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленським у липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
Поділитись: