«Голос» хоче узгодити позицію депутатів щодо Білорусі. Зараз вона або зрозуміла, або дивна, або відсутня

«Голос» хоче узгодити позицію депутатів щодо Білорусі. Зараз вона або зрозуміла, або дивна, або відсутня
Голос

Фракція «Голос» буде вимагати скликання позачергового засідання українського парламенту, аби той ухвалив єдину позицію щодо подій у Білорусі.

Про це заявила членкиня фракції Інна Совсун під час акції під посольством Білорусі в Києві, з якої вела стрим наша кореспондентка.

Відповідно до проєкту постанови «Голосу» (за словами Совсун, фракція почала його реєстрацію), Верховна Рада не визнає вибори президента Білорусі 9 серпня і звернеться до парламентів демократичних країн із закликом відреагувати на події в країні.

За словами Совсун, так «Україна як держава висловить свою позицію» щодо подій у Білорусі.

Що, Україна справді офіційно не реагувала на події в Білорусі?

Насправді реагувала. На наступний день після виборів та ночі протестів президент Володимир Зеленський закликав білорусів до толерантності, діалогу між сторонами та відмови від вуличного насильства.

Потім голови МЗС України, Польщі та Литви оприлюднили спільну заяву, де запропонували посередництво для врегулювання ситуації в Білорусі.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив, що держава поки не готова оцінити вибори в Білорусі, однак МЗС закликає до діалогу і засудило насильство. А оцінку виборам Україна зробить тоді, коли білоруська влада оголосить остаточні їх результати.

А з депутатами що?

А ось тут справді немає єдиної позиції. Утім ще 10 серпня у Верховній Раді з’явилося міжфракційне об’єднання «За демократичну Білорусь». Депутати, які у нього вступили, вимагають взагалі не визнавати результати виборів у Білорусі. Вони планують зареєструвати у Верховній Раді відповідну заяву.

Є й сумні випадки. Народний депутат від фракції «Слуга Народу» Євген Шевченко увечері 9 серпня привітав президента Білорусі Олександра Лукашенка з перемогою на виборах глави держави. Низка його колег по фракції обурилися такими діями однопартійця і закликали білоруську владу проявити стриманість щодо протестувальників.

Шевченко, щоправда, на привітаннях не зупинився і 12 серпня в етері «України 24» заявив, що білоруси протестують, оскільки «їм хочеться адреналіну, їм нудно». Майже як сам Лукашенко, який протестувальників називав то «вівцями», то безробітними з кримінальним минулим.

Народний депутат від «Європейської Солідарності», п’ятий президент України Петро Порошенко звернувся до білоруської влади із закликом звільнити усіх затриманих протестувальників та провести дострокові президентські вибори. А ще закликав міжнародну спільноту пильнувати за Росією, яка тільки чекає нагоди, аби «покінчити з білоруською державністю та незалежністю».

Вибори президента Білорусі виявили також приклади дивовижної єдності «слуги» Олександра Дубінського й Вадима Рабіновича з ОПЗЖ. Обидва оприлюднили ідентичний текст, де дії Лукашенка назвали прикладом для української влади. Потім Рабінович поправив пост, вказавши внизу, що скопіював його в Дубінського.

А яке Україні діло до Білорусі?

Хоча б те, що там затримали щонайменше чотирьох українців. Місцеперебування трьох із них невідоме.

Уранці 12 серпня МЗС повідомило, що всього з початку протестів у Білорусі затримали дев'ятьох українців, але їх на той час уже відпустили.

Утім удень того ж дня білоруські силовики жорстко затримали в Мінську двох громадян України Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Вони позаштатно готували матеріали для hromadske. Щодо них відкрили справу за статтею про «масові заворушення», яка передбачає від 3 до 8 років ув'язнення.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу вранці 13 серпня повідомив про затримання ще однієї українки — Оксани Альошиної. А пізніше пресслужба МЗС заявила про затримання українця в Бресті. Його затримали ще 11 серпня за участь в акції протесту, а потім помістили в місцеве СІЗО.

Місцеперебування Рєуцького, Васильєва й Альошиної досі невідоме. Офіційно білоруські органи влади не повідомляють, де перебувають затримані.

Що взагалі відбувається в Білорусі?

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Після завершення голосування в країні оприлюднили результати державного екзит-полу. За їхніми даними, за чинного главу держави Олександра Лукашенка (він 26 років на посаді) проголосували понад 80% виборців, а за опозиційну кандидатку Світлану Тіхановську — близько 10%.

Незгодні з результатами люди вийшли на акції протесту в різних містах Білорусі. Силовики жорстоко придушували ці акції, застосовуючи водомети, світлошумові гранати та гумові кулі.

За три дні влада повідомила про затримання 6 тисяч людей та поранення приблизно 200 протестувальників. Правозахисники вважають, що дані можуть бути заниженими. Вночі 13 серпня затриманих почали відпускати.

11 серпня Тіхановська виїхала з країни до Литви. Також в мережі з'явилося відео, де вона закликає людей не протестувати. У її штабі заявили, що звернення вона записала під тиском білоруських силовиків. Також його прокоментував президент Литви Ґітанас Науседа. На його думку, «жодна притомна людина не повірить», що їх вона зробила з власної волі.

Чоловік Тіхановської Сергій перебуває під арештом. Незареєстрований кандидат у президенти Білорусі Валерій Цепкало заявляв, що на неї тиснули через її чоловіка.

Про події після закриття дільниць у Білорусі читайте в нашому онлайні. Також ви можете переглянути хроніку подій другоготретього та четвертого днів протестів.