«Харківська команда», протести під судом та завершення розслідування: що нового у справах Петра Порошенка

Восьмого липня прокуратура заявила, що досудове розслідування у справі про начебто незаконне призначення Сергія Семочка заступником Служби зовнішньої розвідки завершено. Петро Порошенко фігурує в ній як підозрюваний. Водночас слідчий Державного бюро розслідувань Олег Корецький закрив іншу справу стосовно Порошенка — про продаж «Кузні на Рибальському», і заявив про тиск із боку керівництва ДБР. Там звинувачення назвали маніпуляцією та повідомили про інформаційний і політичний тиск із боку депутата Петра Порошенка.
Уже втретє від початку літа під стінами Печерського суду Києва голосно лунає «По-ро-шен-ко!». Під будівлю приходять прихильники Петра Порошенка та його однопартійці по фракції «Європейська солідарність» («ЄС»). Починаючи з 18 червня, тут обирають запобіжний захід для п'ятого президента України.
Справа стосується призначення на посаду колишнього заступника Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Сергія Семочка. За версією слідства, у 2018 році Порошенко начебто переконав зробити це тодішнього голову СЗР — Єгора Божка. За словами Божка, йому підозру ДБР вручило двічі.
Депутати від «ЄС» по черзі виступають на порозі будівлі суду. Спочатку — Петро Порошенко. За ним слово беруть Ірина Геращенко, Ірина Фріз, Яна Зінкевич і колишній депутат восьмого скликання Верховної Ради від партії «Народний фронт» Олександр Турчинов. Нещодавно він заявив, що очолить штаб «Європейської солідарності» на місцевих виборах. «Кривавий пастор» — так до нього звертається Порошенко, коли запрошує до мікрофона.
Підтримати Петра Порошенка під Печерський суд приїхали зі Львова, Одеси, Миколаєва, Полтави, Черкас та інших міст. Часом чути пісні депутатки «ЄС» Софії Федини. У коментарях ЗМІ прихильники екс-президента називають суд «печерним», а правосуддя — «вовчим». Головуючий у справі — суддя Печерського суду Сергій Вовк.

За день до того, як він продовжив обирати запобіжний захід екс-очільнику держави, у Печерському суді продовжили терміни досудового розслідування у справі про призначення Сергія Семочка. Прокурор Олександр Литвинюк наполягав на тому, що досі не проведені всі слідчі дії, необхідно допитати Порошенка й установити можливі телефонні з’єднання між підозрюваними та свідками. Відтак суд продовжив розслідування до 10 жовтня 2020 року.
Проте наступного дня, після декількох годин судового засідання щодо обрання запобіжного заходу, прокурор Ігор Іванцов заявив, що за дорученням генерального прокурора Ірини Венедіктової слідчий підписав постанову про завершення досудового розслідування. Таким чином п’ятому президенту запобіжний захід більше обирати не треба, адже клопотання про це було в рамках досудового розслідування. Саме тоді адвокат Петра Порошенка Ілля Новіков опублікував у фейсбуці повідомлення про те, що розслідування завершено сьомого липня. Суд закінчився без розгляду клопотання про арешт.

Увечері восьмого липня Ірина Венедіктова розказала, що у справі Порошенка зібрали достатньо доказів для повідомлення про підозру, а слідство завершено.
«Ми не віримо, що рішення припинити слідство прийняли вчора. Напередодні в суді вони про це не сказали», — прокоментував hromadske адвокат екс-президента Ілля Новіков. За його словами, адвокати Порошенка вважають, що генеральна прокурорка злякалася можливих викривальних фактів із боку слідчого Державного бюро розслідувань Олега Корецького.
Ідеться про те, що під час судового засідання восьмого липня Ілля Новіков заявив про закриття справи стосовно «Кузні на Рибальському». (Одна із 24 справ Порошенка. У 2018 році Петро Порошенко за 300 мільйонів доларів продав завод «Кузня на Рибальському» Сергієві Тігіпку. У заяві до ДБР щодо цієї справи від Андрія Портнова, колишнього голови адміністрації Віктора Януковича, ідеться про те, що п'ятий президент через кіпрську компанію «відмив» ці кошти й угода була фіктивною — ред.). «Я отримав постанову від керівника слідчої групи Олега Корецького», — написав Новіков.
Олег Корецький — начальник третього відділу Управління з розслідування кримінальних правопорушень, які скоїли службові особи, Головного слідчого управління Держбюро розслідувань. У дописі про закриття справи «Кузня на Рибальському» адвокат опублікував і відеозапис, у якому Корецький каже, що на нього тиснуть «харківські». «Коли ти спочатку розслідуєш усе нормально, за законом, а потім приходять якісь дивні люди, "харківські", починають давати незрозумілі вказівки... Ти їм кажеш: "Немає складу злочину. Нема! Будемо приймати законні рішення". А вони кажуть "уході, бо для тебе немає місця"», — розповідає слідчий ДБР у відео.
Увечері цього ж дня Олег Корецький дав інтерв'ю телеканалу «Прямий», а також виданням «Главком» і «Цензор.нет», і розказав, що на нього тисне керівництво ДБР — Олександр Бабіков (колишній адвокат Януковича — ред.), в.о. Голови Держбюро розслідувань Олександр Соколов, а раніше — Ірина Венедіктова, яка була в.о. Голови ДБР, а нині генеральна прокурорка. Слідчий також повідомив, що десять проваджень, у яких фігурує Петро Порошенко, необхідно закрити. У пресслужбі Ірини Венедіктової hromadske відповіли, що не уповноважені коментувати подібні заяви Корецького. Сама вона на дзвінки не відповідала.

У ДБР слова Корецького назвали спекуляцією та додали: «З огляду на те, якими засобами масової інформації розповсюджуються вказані відомості, зайвий раз підтверджується намагання одного з фігурантів кримінальних проваджень, що розслідуються ДБР, здійснювати інформаційний і політичний тиск на орган досудового розслідування». Вочевидь, ідеться про те саме інтерв’ю Корецького, яке транслював телеканал «Прямий», а фігурант кримінального провадження, про якого згадує Державне бюро розслідувань — Петро Порошенко.
Після завершення досудового розслідування у справі про призначення Сергія Семочка заступником голови СЗР прокуратура передаватиме справу до суду, де її розглядатимуть по суті. Поки це єдина із 24 справ стосовно колишнього президента України, у якій він — у статусі підозрюваного. За цією статтею Порошенку загрожує від 10 до 12 років позбавлення волі.
- Поділитися: