Луценко, на вихід: у Зеленського хочуть посадити активіста у крісло генпрокурора

Генеральний прокурор України Юрій Луценко під час засідання Верховної Ради, Київ, 24 травня 2017 року
Генеральний прокурор України Юрій Луценко під час засідання Верховної Ради, Київ, 24 травня 2017 рокуКосарєв Олександр/УНІАН

Юрій Луценко повинен залишити пост генерального прокурора. Про це новообраний президент Володимир Зеленський заявив на першій після оголошення екзит—полів прес—конференції. Пізніше про намір змінити генпрокурора сказав член команди Зеленського Олександр Данилюк. За що та на кого хочуть поміняти Луценка?

Половина генпрокурорського терміну

Юрія Луценка призначили генеральним прокурором в травні 2016. Тоді депутати навіть змінили закон, аби людина без юридичної освіти змогла очолити ГПУ. Буквально через кілька годин його підписав президент України Петро Порошенко.

«Закон один для всіх, і прокуратура має почати це гасло із себе», — заявив Луценко одразу після призначення. Він пробув на посаді половину відведеного терміну, але у громадськості до нього вже достатньо запитань.

Розслідування вбивства Катерини Гандзюк

«Гори в пеклі» — акцію з таким гаслом біля будинку Луценка організували невдоволені розслідуванням вбивства Катерини Гандзюк. Херсонську активістку, а також радницю міського голови Катерину Гандзюк 31 липня облили кислотою. Внаслідок отриманих опіків шкіри вона померла у реанімації. Та після піврічного розслідування у генеральній прокуратурі пом’якшили підозри фігурантам справи — тепер йдеться не про вбивство, а про завдання тяжких тілесних ушкоджень.

З пафосом та без вироків

Корупційні справи розслідували з пафосом та без вироків.

«Вишки Бойка» — схема розкрадання державних коштів при закупівлі за завищеною ціною обладнання для видобутку нафти і газу. Серед гучних фігурантів справи — екс-президент Янукович, колишній голова Нацбанку Арбузов, екс-голова правління Нафтогазу Євген Бакулін. Втім сам Юрій Бойко, який у часи оборудки очолював Міненерго, у справі не фігурує. Саме цю справу депутат від БПП Сергій Лещенко назвав тестом для Луценка на посаді.

Справа «податківців Клименка» — у 2017 арештованих фіскалів з 15 областей вертольотами доставили до Києва для обрання запобіжного заходу. Розслідування щодо екс-міністра доходів і зборів України Олександра Клименка планували завершити до кінця 2017-го. Втім справу передали до суду лише в березні цього року.

Напередодні президентських виборів активізували і ще одну резонансну справу — так званий «Курченкогейт». За кілька днів до першого туру прокурор Костянтин Кулик заявив про вручення підозр оточенню Порошенка, зокрема — Гонтаревій, Ложкіну та Філатову. Тоді в ГПУ підозри спростували. Пояснили — по-перше, недостатньо доказів, по-друге, їх не вручили особисто. Самого Кулика звинуватили в роботі на олігарха Коломойського та відсторонили від справи. Але вже 22 квітня в офісі генпрокурора заявили про вручення підозр оточенню без 5 хвилин колишнього президента Порошенка. Тепер нібито з дотриманням усіх процесуальних норм.

Головна терористка країни

Не менш резонансна справа Савченко-Рубана. Депутатці та екс-керівнику Центру звільнення полонених закидають підготовку теракту, планування повалення конституційного ладу в Україні, посягання на життя державних та громадських діячів.

У березні 2018 року Савченко затримали в приміщенні Верховної Ради, а підозру їй оголосив особисто Луценко. Та вже 16 квітня цього року Савченко та Рубана випустили з-під варти. Термін арешту сплив, а запобіжний захід — не продовжили.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко (в центрі) та народна депутатка Надія Савченко під час засідання комітету ВРУ, 2 вересня 2016 рокуГонтар Володимир/УНІАН

Розслідування «справи Майдану»

Та розслідування, якого від Луценка чекали в першу чергу — розстріли на Майдані. Першого лютого генпрокурор заявив, що слідство завершили і ГПУ має всі докази для передачі справи в суд. Водночас керівник управління спецрозслідувань Сергій Горбатюк заперечив завершення розслідування. Окрім того, на його думку, сам Луценко шкодив розслідуванню.

«Та кількість порушень закону, які допускав на цій посаді генеральний прокурор, і дій щодо перешкоджання розслідуванню, яке веде управління, вона дійсно така, що потребує зміни генпрокурора», — сказав у коментарі Громадському Горбатюк.

#закревськагенпрокурор

У команді Зеленського заявили, що новим генпрокурором хочуть бачити когось із антикорупційних активістів. У відповідь на це в мережі розпочали флешмоб на підтримку кандидатури адвокатки родин Небесної сотні та рідних Катерини Гандзюк Євгенії Закревської. У Facebook поширюють дописи із хештегом #закревськагенпрокурор.

Адвокатка Євгенія Закревська під час акції з вимогою справедливого вироку Юрію Крисіну, звинуваченому в причетності до вбивства журналіста Веремія, Київ, 25 грудня 2017 рокуГонтар Володимир/УНІАН

Підтримує кандидатуру правозахисниці і Сергій Горбатюк. Каже: «Вона не терпима до будь-яких правопорушень і до недоліків, які допускаються. І вона точно не проміняється на політичні сили. З точки зору людських якостей і професіоналізму — так, вона є достойною кандидатурою».

Та сама Закревська на розмови про посаду генпрокурора відреагувала жартома.

«Якісь ви нудні... суцільна тепла ванна.

А де, запитую, перелік усіх моїх гріхів? Позашлюбних дітей? ображених чоловіків? двоюрідних дядьків неправильної політичної орієнтації?»

Луценко ж заявив — йти з посади генпрокурора не збирається. «Мені складно працюється, але я працюю чесно. Наразі я не бачу ні юридичних, ні моральних підстав писати заяву про відставку», — сказав він та запевнив, що в разі схвалення парламентарями його відставки поставиться до цього спокійно. Втім у самого Зеленського повноважень для звільнення не вистачить, оскільки призначає і звільняє генпрокурора Верховна рада.

Авторка: Анастасія Блаватнік