У Нафтогазі заперечують можливість укладання угоди з Газпромом щодо рішень Стокгольмського арбітражу, зокрема щодо сплати російською компанією 2,6 млрд доларів.

У Нафтогазі заперечують можливість укладання угоди з Газпромом щодо рішень Стокгольмського арбітражу, зокрема щодо сплати російською компанією 2,6 млрд доларів.

Про це повідомив головний комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко у Facebook.

«Як ми сказали Газпрому на тристоронній зустрічі, мирова угода щодо вже прийнятих рішень арбітражем рішень не є можливою. Це навіть суперечить суті мирових угод — потрібно було про них домовлятися до прийняття остаточного рішення арбітражем», — повідомив Вітренко.

В той же час, він не виключив укладання мирової угоди за новим арбітражним позовом, який Нафтогаз подав на Газпром у справі про чинні контракти на транзит газу. У них Нафтогаз вимагає стягнути з Газпрому 12 мільярдів доларів.

«Якщо Газпром хоче «мирову угоду» щодо цих нових арбітражних процесів, він може у позасудовому порядку сплатити нам цю компенсацію», — заявив Вітренко.

Він також зазначив, що Нафтогаз не припинить стягнення з Газпрому заборгованості за рішенням Стокгольмського арбітражу.

«Ніхто рішення арбітражу не відміняв і не зупиняв. Апеляційний суд Швеції тимчасово призупинив тільки примусове стягнення і тільки на території Швеції. Ми розраховуємо, що і це обмеження буде знято найближчим часом», — додав комерційний директор Нафтогазу.

Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит. 

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів у понад 10 разів у відповідності до його фактичних потреб у імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярди доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярди доларів.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

16 липня в Нафтогазі заявили, що продадуть конфісковані активи Газпрому, якщо не отримають 2,6 мільярдів доларів.

Раніше стало відомо, що серед активів Газпрому, які можуть конфіскувати на користь Нафтогазу, є акції компанії Nord Stream AG, яка здійснює будівництво та експлуатацію російських газопроводів «Північний потік» та «Північний потік-2».

У Нафтогазі заявили, що Газпром не збирається проводити переговори про укладання договору на транзит газу після 2019 року до того, як отримає рішення шведського апеляційного суду у справі виконання рішення Стокгольмського арбітражу.

Нагадаємо, що тристоронні переговори за участю Росії, України та Євросоюзу прохойшли в Берліні 17 липня. Україну на них представляли міністр закордонних справ Павло Клімкін та очільник Нафтогазу Андрій Коболєв. Російську сторону представляли міністр енергетики Росії Олександр Новак та представники Газпрому.

Також на тристоронніх переговорах сторони домовились розробити графік майбутніх зустрічей, а також погодились укласти новий договір про транзит газу, який би відповідав європейському праву. За підсумками переговорів також домовились передати питання обсягів транзиту газу через Україну на розгляд експертам.

Після переговорів міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що у наступні 5-10 років Росія хоче збільшити обсяги постачання газу до Євросоюзу на 10-15%, тому РФ не планує відмовлятись від транзиту газу через Україну.

Напередодні у Нафтогазі заявили, що на переговорах наполягатимуть на укладанні угоди про транзит газу через Україну після 2019 року за європейськими правилами та відповідно до європейських тарифів.

Також напередодні переговорів Нафтогаз запропонував оновити методику розрахунку тарифу за транзит газу, зробивши його дешевшим за вартість прокачки газу через «Північний потік-2».

Поділитись: