На початку травня 2019 року президент США Дональд Трамп наказав тодішньому раднику з національної безпеки Джону Болтону допомогти тиснути на Україну, аби отримати компромат на своїх політичних опонентів із Демократичної партії.

Про це пише The New York Times, у розпорядженні якого опинилися уривки з поки неоприлюдненої книги Болтона.

Зазначається, що тоді Трамп попросив Болтона зателефонувати Володимиру Зеленському, аби переконатися, що президент України зустрінеться з Рудольфом Джуліані — особистим адвокатом американського президента. Як написав у своїй книзі ексрадник Трампа із нацбезпеки, він так і не зателефонував Зеленському.

На зустрічі в травні 2019 року були присутні також Мік Малвені, виконувач обов’язків глави адміністрації Трампа, сам Джуліані та юридичний радник Білого дому Пет Сіполоне, який зараз очолює захист президента США у справі імпічменту в Сенаті.

Як зазначає The New York Times, 10-хвилинна зустріч, описана Болтоном у своїх мемуарах, є найбільш ранньою згадкою намагання Дональда Трампа тиснути на Україну задля досягнення власних політичних цілей. Досі умовною «точкою відліку» була телефонна розмова між Трампом і Зеленським 25 липня 2019 року, в якій президент США попросив свого українського колегу «зробити нам послугу».

Сам Трамп у коментарі виданню заперечив, що описана Болтоном розмова мала місце: «Я ніколи не наказував Джону Болтону організувати зустріч Володимира Зеленського з Руді Джуліані, одного з найкращих борців із корупцією в США і найбільш видатного мера в історії Нью-Йорка. Цієї зустрічі так і не відбулося».

Сам Джуліані в коментарі журналісту The New York Times Кенету Воґелю заявив, що Джон Болтон «дещо вигадує».

«Він поводиться, наче справді негідна людина, бо ніколи не сказав мені, що проти (зустрічі Джуліані й Зеленського — ред.), а потім говорив, що я бомба вповільненої дії чи щось таке», — сказав адвокат Трампа.

Раніше видання The New York Times опублікувало уривок з книги Болтона, який він розповсюдив серед своїх соратників. За даними видання, у книзі йдеться про те, що Трамп казав Болтону, що замороження військової допомоги Україні в липні 2019 року було пов’язане з тим, що Україна не оголосила про розслідування проти Гантера Байдена, сина одного з конкурентів Трампа на президентських виборах 2020 року — Джо Байдена.

Трамп тоді заявив, що ніколи не казав своєму колишньому раднику з національної безпеки Джону Болтону про зв'язок затримки військової допомоги для України із розслідуванням стосовно сина Джо Байдена.

Джон Болтон обіймав посаду радника президента з національної безпеки з квітня 2018 року по вересень 2019 року. Він підтримував вихід США з ядерної угоди з Іраном та виступав за продовження санкцій проти Росії. Трамп звільнив Болтона 10 вересня 2019 року. Новим радником Трамп призначив Роберта О'Браєна.

Тоді ЗМІ повідомляли, що у Болтона й Трампа розходилися поглядах на КНДР, Іран, Північну Корею та Афганістан. Також він нібито виступав проти зусиль оточення Трампа щодо тиску на Україну для проведення розслідування проти демократа Джо Байдена та його сина.

Нагадаємо:

  • 21 січня у Сенаті США — верхній палаті американського конгресу — почали розглядати питання про усунення Дональда Трампа з посади. Але оскільки для відсторонення потрібні дві третини голосів, а більшість у Сенаті належить республіканцям, Трамп, найімовірніше, збереже свою посаду.
  • 18 грудня 2019 року нижня палата американського парламенту — Палата представників — оголосила імпічмент президенту США Дональду Трампу. за двома статтями: зловживання владою (через примушування влади України провести політично вмотивовані розслідування) та перешкоджання роботі Конгресу (через блокування розгляду Конгресменами справи про його імпічмент).
  • Усе це стало наслідком розслідування, яке розгорнулося через скаргу інформатора з Білого дому на телефонну розмову Дональда Трампа і Володимира Зеленського. У скарзі, яку інформатор подав у Конгрес у вересні 2019-го, він стверджував, що президент США під час розмови з Зеленським у липні 2019-го вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син демократа Джо Байдена, який є конкурентом Трампа на майбутніх президентських виборах США.
  • Після отримання скарги Конгрес США почав розслідування, у межах якого конгресмени намагалися встановити, чи справді Трамп та його адвокат Рудольф Джуліані тиснув на українську владу і чи пов'язана з цим затримка Трампом військової допомоги Україні.
  • У стенограмі липневої розмови Трампа і Зеленського, яку у вересні 2019-го оприлюднив Білий дім, вказано, що Трамп просив Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України. Зеленський теж стверджує, що не зробив нічого протизаконного.
Поділитись: