Третій підозрюваний в отруєнні ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії Денис Сергєєв, якого раніше називали офіцером російської розвідки під вигаданим ім'ям Сергій Федотов, міг керувати діями інших двох підозрюваних із Лондона.

Про це свідчать докази, отримані в ході розслідування Bellingcat спільно з Insider та BBC’s Newsnight.

У матеріалі йдеться, що у Дениса Сергєєва може бути звання генерал-майора, він служить у Головному управлінні Генштабу російського Міністерства оборони.

Незалежні джерела підтвердили журналістам ВВС, що він був керівником інших двох підозрюваних Мішкіна і Чепіги і під час перебування в Лондоні та зв'язувався з офіцерами більш високого рангу, які перебували у Москві.

Денис Сергєєв прибув у лондонський аеропорт Хітроу 2 березня, 4 березня він полетів із міста — день, коли і відбулося отруєння Скрипалів. Імовірний співробітник ГРУ жив у британській столиці поруч із вокзалом Паддінгтон.

ВВС зіставили дані білінгу телефону Сергєєва з інформацією поліції про переміщення двох інших підозрюваних Мішкіна і Чепіги під вигаданими іменами Руслана Боширова і Олександра Петрова. Розслідувачі стверджують, що в цей день у Сергєєва був час на зустріч із ними. Після цього Боширов і Петров поїхали у Солсбері.

Громадське детальніше поспілкувалося про роль Сергєєва з одним зі співавторів розслідування Романом Доброхотовим, головним редактором The Insider.

Джерела ВВС припускають, що єдиний номер, на який дзвонив Сергєєв, міг належати його зв'язному з російської розвідки. Номер відображався під назвою «Амір-Москва» і зареєстрований на звичайну сім-карту, однак не був пов'язаний ні з однією з веж мобільного зв'язку та протягом кількох років нікому не належав.

У Лондоні Сергєєв відповів на десять дзвінків з цього номера, сам набрав номер лише одного разу — перед своїм від'їздом з вокзалу Паддінгтон 4 березня.

Інформація Bellingcat показує, що Сергєєв бував в Британії і раніше — в 2016 та 2017 роках. Причому в 2017-му він знаходився в країні в той же час, що і Мішкін. Слідчі вважають, що саме тоді сформувався план щодо отруєння Скрипаля.

І хоча існують дані, що свідчать про тривале спостереження за Скрипалями, а також про те, що операція у Солсбері була запланована заздалегідь, з білінгів Сергєєва видно, що квитки у Лондон він купував в останній момент. Bellingcat вказує, що 1 березня Сергєєв «гарячково телефонував турагентам», щоб забронювати рейс.

Раніше повідомлялося, що третій імовірно причетний до отруєння Скрипалів — людина під вигаданим ім'ям Сергій Федотов — раніше, у 2015 році, намагався отруїти речовиною з родини «Новачка» болгарського підприємця Омеляна Гебрева. У Болгарії розслідують зв'язок між отруєнням Скрипалів і місцевого підприємця. Британська газета The Telegraph повідомляла, що він не вилетів разом з Чепігою та Мішкіним з Великої Британії.

Сергій Скрипаль — полковник російської військової розвідки у відставці. У 2006 його засудили до 13 років в’язниці за звинуваченням у шпигунстві на користь Британії. Росія заявляла, що він передавав Лондону інформацію про російських секретних агентів в Європі. У 2010 у складі групи з чотирьох ув’язнених Скрипаля обміняли на звинувачених США у шпигунстві 10 осіб. Згодом Скрипаль переїхав жити у Британію.

  • 4 березня 2018 року 66-річний Сергій Скрипаль разом зі своєю 33-річною донькою Юлією були знайдені без свідомості на лавці біля торгового центру в британському місті Солсбері без видимих ​​тілесних ушкоджень. Їх екстрено госпіталізували до лікарні у стані важкого отруєння. Усього в результаті інциденту постраждала 21 людина.
  • Лондон виступив із твердженням, що отруєння скоїли за допомогою нервово-паралітичної отруйної речовини, яка згодом була ідентифікована як бойова отруйна речовина класу «Новачок» розроблена в Росії. Влада Великої Британії кваліфікувала отруєння Скрипалів як замах на вбивство, звинувативши Москву в причетності до інциденту.
  • Після отруєння Британія видворила російських дипломатів. МЗС Росії заявило про вислання 23 британських дипломатів «у відповідь на дії Британії».
  • 5 вересня 2018 року британські прокурори назвали причетними до отруєння колишнього співробітника російських спецслужб Сергія Скрипаля та його дочки Юлії двох росіян — Олександра Петрова і Руслана Боширова. Британія запевняє — це офіцери розвідки. Президент Росії Володимир Путін заявив, що це цивільні громадяни й у їхній біографії «немає нічого кримінального».
  • Російський телеканал Russia Today опублікував інтерв'ю з Петровим і Бошировим, де вони заявили, що відвідували Солсбері як туристи.
  • 26 вересня 2018 року видання The Insider і проект розслідувань Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я Руслана Боширова — Анатолій Чепіга. За даними журналістів, він є полковником ГРУ РФ і має звання «Героя Росії».
  • 9 жовтня видання The Insider і Bellingcat повідомили, що справжнє ім'я другого підозрюваного в отруєнні Скрипаля, відомого як Олександр Петров — Олександр Євгенович Мішкін. Він є військовим лікарем і полковником ГРУ Росії.
Поділитись: