«Північний потік-2» дозволить Газпрому усувати своїх конкурентів на ринку Німеччини — Нафтогаз

Після введення в експлуатацію російського морського газопроводу «Північний потік—2» Газпром отримає домінуюче становище на німецькому газовому ринку та можливість усувати конкурентів, що суперечить європейському законодавству.

Про це йдеться у скарзі, яку Нафтогаз направив до Єврокомісії щодо неконкурентних дій Газпрому, передає прес-служба української компанії.

Зокрема, у Німеччині Газпром вже зараз має дочірню компанію Wingas, яка є одним з найбільших продавців газу у країні. У разі запуску «Північного потоку-2» Газпром отримає можливість так званого «вертикального обмеження конкуренції».

«Використовуючи своє домінування на видобувному ринку та інтеграцію з Wingas, Газпром може усувати своїх торгових конкурентів у Німеччині, що суперечить статті 102 Угоди про функціонування ЄС», — йдеться у скарзі Нафтогазу.

Також у Нафтогазі вважають, що добудова російського газопроводу в обхід України призведе до здорожчання газу у країнах Центральної та Східної Європи.

Зазначимо, що Німеччина є одним з найбільших європейських прихильників будівництва «Північного потоку-2». Країна однією з перших почала будівництво газопроводу та лобіює не застосування санкцій проти газопроводу в Європі та світі. Зокрема, через це Німеччину неодноразово критикували США.

6 травня Нафтогаз поскаржився на Газпром до Єврокомісії. У скарзі компанія зазначає, що Газпром зловживає своїм становищем на ринку та просить вжити заходів для протидії «Північному потоку-2». Наразі цей газопровід готовий майже на половину.

Зазначимо, що наприкінці травня 2018 року Єврокомісія ухвалила рішення, яким не визнала Газпром монополістом на ринку постачання газу в Європі. У жовтні 2018 року Польща оскаржила це рішення.

Напередодні голова Нафтогазу Андрій Коболєв заявив, що Росія вже почала готуватись до нових переговорів щодо укладання транзитної угоди з Україною після того, як російський президент заявив, що «Україна залежить від російського газу».

Нагадаємо, українська сторона на майбутніх переговорах запропонує Росії транспортувати по 60 млрд кубометрів газу щороку упродовж 10 років.

Зазначаємо, що наразі російський газ до Європи постачається через газотранспортну систему України в межах контракту, який завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту на транзит Україна та Росія досі не уклали. Послуги транзиту російського газу до ЄС щороку приносять Україні по 3 мільярди доларів.

Росія прагне відмовитися від послуг українського транзиту. Для цього там будують газопроводи в обхід України: «Північний потік-2» та «Турецький потік». Введення їх в експлуатацію дасть змогу російському Газпрому постачати ті ж обсяги газу до Європи, що й зараз, не використовуючи українські газопроводи.

Водночас наразі Газпром зіткнувся з труднощами щодо побудови «Північного потоку-2», тому майбутнє транзиту газу до ЄС невизначене. Для того, щоб укласти нову угоду про транзит проводяться тристоронні переговори, у яких беруть участь представники України, Росії та Єврокомісії.

21 січня на тристоронніх переговорах між Україною, Росією та ЄС щодо транзиту газу, російська сторона повідомила, що готова продовжити чинні контракти про транзит після 2019 року.

На тристоронніх перемовинах 21 січня в Брюсселі Україна отримала пропозицію щодо можливих об'ємів та термінів контракту на транзит газу після 2019 року й узяла два місяці на обговорення пропозиції.

Напередодні переговорів уНафтогазі повідомили, що готові знизити суму позивних вимог проти Газпрому до Стокгольмського арбітражу з майже 12 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів у тому разі, якщо російська сторона погодиться укласти новий договір про транзит газу після 2019 року.