Китай розпорядився, аби його державні компанії перестали закуповувати у США сою і свинину, оскільки Вашингтон оголосив про скасування спеціального економічного статусу для Гонконгу. До такого кроку США вдалися через затвердження Пекіном так званого закону про національну безпеку, який, на думку американської влади, обмежує права й свободи гонконзців.

Про це Reuters розповіли два джерела на умовах анонімності. Вони додали, що тепер Китай очікує на реакцію США.

Джерела уточнили, що йдеться про скасування 10-20 тисяч тонн експорту американської свинини (це приблизно відповідає тижневому обсягу замовлень). Крім того, заборона зачепила й експорт із США пшениці та бавовни, але скільки саме — не уточнюється.

У найгіршому випадку Китай готовий скасувати першу частину торговельної угоди зі США, яку сторони підписали в січні 2020 року на знак завершення торговельної війни (вона тривала з початку 2018-го).

«Пекін аж ніяк не може купувати товари у США, якщо водночас Трамп постійно його критикує», — зазначило одне із джерел.

Нагадаємо, в п’ятницю, 29 травня, президент США оголосив, що Вашингтон перегляне особливий торговельний статус Гонконгу (він полегшує інвестування й купівлю товарів і послуг із території).

Раніше державний секретар США Майк Помпео засвідчив у Конгресі (американський парламент), що Гонконг через дії Китаю вже не має такого ступеня автономії, яка гарантує йому спеціальний статус у відносинах зі Штатами.

Йдеться про ухвалення вищим органом Комуністичної партії Китаю так званого закону про національну безпеку. Він передбачає, що в регіоні заборонять антиурядові заклики та заклики до відокремлення від Китаю. Його ухвалили 28 травня, і для набуття чинності (що очікується вже восени цього року) його не має затверджувати влада Гонконгу.

На цьому тлі в Гонконгу з новою силою спалахнули акції протесту. Місцеві демонстранти заявляють, що закон загрожує демократичності й правам і свободам гонконжців, які гарантуються їм «базовим законом».

«Базовий закон» (аналог Конституції) було ухвалено після передачі Великою Британією гонконзької території Китаю. Він гарантує його мешканцям обмежені свободи, недоступні на території материкової КНР.

Гонконг — особливий адміністративний район Китаю, один із фінансових центрів світу, розташований на острові на південному сході країни, колишня британська колонія. Після закінчення Другої світової війни Гонконг належав Великій Британії, але у 1984 році Лондон зобов’язався передати Гонконг Пекіну за умов, що острів збереже економічну незалежність і капіталістичний устрій. У 1997 році Китай отримав суверенітет над Гонконгом, відтоді вони існують за формулою «одна країна — дві системи».

Поділитись: