Священний Синод на чолі із патріархом РПЦ Кирилом (ліворуч) зібрався у Мінську щодо української автокефалії, Білорусь, 15 жовтня 2018 року. На фото в центрі — предстоятель УПЦ МП Онуфрій
Фото: EPA-EFE/IGOR PALKIN
Синод Російської православної вирішив розірвати всі зв’язки з Константинопольською патріархією — про це офіційно повідомили після засідання синоду в Мінську 15 жовтня. Так російська церква відреагувала на рішення Константинополя про надання автокефалії (незалежності) Українській православній церкві.

Журналісти незалежних видань в Білорусі, Грузії та Молдові зібрали коментарі представників православних церков у своїх країнах. За матеріалами ЗдГ, Єврорадіо і JAMnews.


Молдова: «консенсусу поки немає»


«Наразі, поки немає позиції Румунської православної церкви і [немає] консенсусу, вираженого через рішення синоду, ми не можемо висловитися. Чекаємо на наступну зустріч Священного Синоду Румунської православної церкви, і, якою б не була позиція Румунської православної церкви, ми будемо солідарними з нею», – заявив молдовському виданню Ziarul de Garda священнослужитель Андрій Букліш, секретар кабінету Митрополії Бессарабії.


Грузія: «Ми неупереджено вивчимо обидві позиції»


«Ми вислухали рішення Вселенського патріарха щодо Української церкви. Ми повинні уважно вивчити аргументи Московського патріархату і, найімовірніше, будуть аргументи з боку Константинопольського патріархату. Ми поки утримаємось від інших коментарів. Це великий матеріал, це норми канонічного права, які вимагають ґрунтовного і глибокого дослідження. Ми уважно і неупереджено вивчимо обидві позиції, і тоді Священний синод грузинської православної церкви розгляне ці питання», — заявив Мікаел Ботковелі, Секретар Католікоса-Патріарха Грузії. Про це повідомив телеканал грузинської патріархії.


Білорусь: «БПЦ підтримала»


«Святійший патріарх Кирило і члени синоду РПЦ зустрічалися з членами синоду Білоруської православної церкви (БПЦ), вони мали змогу узгодити свої позиції. Жодного спеціального ритуалу для цього не передбачено. БПЦ взяла і підтримала [рішення РПЦ]. БПЦ — це 15 протоієреїв, цілий Синод, який ще 11 вересня однозначно виступив з заявою про підтримку ситуації по Україні» — повідомив у коментарі Єврорадіо голова Синодального інформаційного відділу БПЦ, протоієрей Сергій Лепін.


15 жовтня Російська православна церква офіційно розірвала відносини з Константинополем. Це стало відповіддю на рішення Вселенського патріархату надати автокефалію Україні, а також зняти анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем

Раніше Вселенський патріарх Варфоломій заявив, що Українська православна церква якнайшвидше отримає автокефалію, бо це її право.

19 квітня 2018 року Верховна Рада України підтримала звернення президента про створення Української помісної церкви. Порошенко зустрівся з представниками українських церков. Патріарх УПЦ КП Філарет та предстоятель УАПЦ Макарій передали главі держави звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання українській церкві томосу про автокефалію. Відтак глави українських церков закликали Варфоломія надати дозвіл на створення єдиної української церкви.

УПЦ Київського патріархату також закликала УПЦ МП підтримати створення помісної церкви. Але в УПЦ МП заявили, що немає ніяких підстав для визнання іншої православної церкви.

11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. Тоді ж Порошенко повідомив, що єпископи УПЦ Московського патріархату візьмуть участь у соборі з об’єднання української церкви.

Об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви відбудеться найближчим часом, зазначив глава УПЦ Київського патріархату Філарет. Він проходитиме в Києві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Томос для України: все буде добре

Створення єдиної помісної церкви супроводжується наданням томосу (указ, декрет, окружне послання предстоятеля помісної православної церкви в деяких важливих питаннях церковного устрою. Такими документами врегульовували питання віровчення, а також устрою церкви).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись: