Сенатор-республіканець заявив, що підтримає одну зі статей імпічменту Трампа

Сенатор Республіканської партії від штату Юта Міт Ромні заявив, що проголосує за одну зі статей імпічменту президента США Дональда Трампа — зловживання владою. Уперше в американській політичній історії сенатор підтримає звинувачення проти президента зі своєї ж партії.

Про це Ромні заявив під час пресконференції в середу, 5 лютого, напередодні голосування щодо імпічменту, передає ABC News.

«Складне питання, на яке конституція зобов'язує сенаторів дати відповідь, полягає в тому, чи скоїв президент настільки крайню та кричущу дію, щоб вона відповідала визначенню особливо тяжкого злочину чи проступку. І відповідь — так», — сказав сенатор журналістам.

Водночас Міт Ромні заявив, що не підтримає другу статтю імпічменту Дональда Трампа — перешкоджання роботі Конгресу.

«Своїм голосом я скажу дітям та онукам, що я виконав свій обов'язок. Те, що зробив президент, було неправильно. Кричуще неправильно», — заявив сенатор.

Нагадаємо, сьогодні, 5 лютого, о 16:00за тихоокеанським часом (23:00 за Києвом) Сенат голосуватиме за статті імпічменту Трампа. У Демократичної партії немає достатньо голосів (66) у Сенаті, аби підтримали хоча б одне з двох звинувачень проти президента США.

У Конституції США є три підстави для висунення звинувачень проти президента, які мають призвести до його імпічменту: державна зрада, хабарництво й особливо тяжкі злочини та проступки. Комітет із питань судочинства висунув два звинувачення Трампу саме на підставі останнього, найменш чітко визначеного пункту. При цьому він відштовхувався від свідчень і доказів, зібраних попередньо Комітетом із питань розвідки та іншими комітетами, які вели розслідування у справі імпічменту.

Перше звинувачення оголошено за статтею «зловживання владою». Конгресмени стверджують, що Трамп намагався примусити українську владу публічно оголосити про політично вигідні для себе розслідування, які б зіграли проти одного з його опонентів на виборах — ексвіце-президента Джозефа Байдена. При цьому Трамп узалежнив «офіційні дії уряду США, які мають значну вагу для України», від оголошення нею таких розслідувань (йдеться про ймовірний шантаж військовою допомогою).

Друге звинувачення оголошено за статтею «перешкоджання Конгресу». Конгресмени стверджують, що Трамп перешкоджав проведенню розслідування у справі його імпічменту. Зокрема, президент вказував працівникам Білого дому та іншим органам виконавчої влади ігнорувати повістки для свідчення перед Конгресом, а також просив чинних та колишніх посадовців не співпрацювати з конгресменами.

Нагадаємо:

  • 21 січня у Сенаті США — верхній палаті американського конгресу — почали розглядати питання про усунення Дональда Трампа з посади. Але оскільки для відсторонення потрібні дві третини голосів, а більшість у Сенаті належить республіканцям, Трамп, найімовірніше, збереже свою посаду.
  • 18 грудня 2019 року нижня палата американського парламенту — Палата представників — оголосила імпічмент президенту США Дональду Трампу. за двома статтями: зловживання владою (через примушування влади України провести політично вмотивовані розслідування) та перешкоджання роботі Конгресу (через блокування розгляду Конгресменами справи про його імпічмент).
  • Усе це стало наслідком розслідування, яке розгорнулося через скаргу інформатора з Білого дому на телефонну розмову Дональда Трампа і Володимира Зеленського. У скарзі, яку інформатор подав у Конгрес у вересні 2019-го, він стверджував, що президент США під час розмови з Зеленськиму липні 2019-го вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син демократа Джо Байдена, який є конкурентом Трампа на майбутніх президентських виборах США.
  • Після отримання скарги Конгрес США почав розслідування, у межах якого конгресмени намагалися встановити, чи справді Трамп та його адвокат Рудольф Джуліані тиснув на українську владу і чи пов'язана з цим затримка Трампом військової допомоги Україні.
  • У стенограмі липневої розмови Трампа і Зеленського, яку у вересні 2019-го оприлюднив Білий дім, вказано, що Трамп просив Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
  • Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України. Зеленський теж стверджує, що не зробив нічого протизаконного.