Із 26 жовтня в Білорусі має розпочатися загальнонаціональний страйк після невиконання самопроголошеним президентом Олександром Лукашенком вимог «Народного Ультиматуму» Світлани Тіхановської.

«Білоруси здійснять цей крок, оскільки їхнє слово — закон. Закон, якого нас намагалися позбавити, але який ми обов’язково повернемо. І в цьому нам допоможе наша головна мирна зброя — солідарність», — оголосила Тіхановська напередодні, 25 жовтня.

Того дня в Білорусі відбувся одинадцятий недільний марш за участі десятків тисяч людей, які вимагали від Лукашенка виконання трьох вимог «Народного Ультиматуму» Тіхановської: оголосити про відставку, припинити насилля на вулицях і звільнити всіх політв’язнів.

До обіду 25 жовтня Лукашенко частково виконав хіба одну з вимог — щодо звільнення політв’язнів. Після зустрічі самопроголошеного президента з окремими опозиціонерами в СІЗО звідти відпустили Юрія Воскресенського і Дмитра Рабцевича.

Крім того, на недільних акціях силовики застосували проти демонстрантів світлошумові гранати й ґумові кулі, внаслідок чого постраждали принаймні кілька людей. В МВС Білорусі визнали, що застосовували спецзасоби «для стримування найбільш агресивних протестувальників».

За повідомленнями білоруських ЗМІ, страйк уже почався на кількох підприємствах і в установах країни — зокрема на Мінському заводі колісних тягачів (МЗКТ), Мінському тракторному заводі (МТЗ) та Білоруському державному університеті.

Що відбувається у Білорусі?

Уже третій місяць у країні відбуваються масові протести через оголошені результати президентських виборів. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнають цих результатів та вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня Лукашенко «по-тихому» провів інавгурацію та фактично зайняв пост президента. Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.

Поділитись: