У Харкові 19 громадських організацій об’єдналися у «Штаб спротиву проросійському реваншу» та виступають проти затвердження «формули Штайнмаєра».

Про це повідомляє кореспондент hromadske.

Серед підписантів декілька ветеранських спілок, націоналістичні організації, а також місцевий Автомайдан. Підписанти виступають проти запровадження особливого статусу Донбасу та відведення українських військ від лінії розмежування, створення будь-яких недержавних воєнізованих формувань на непідконтрольних Україні територіях. Ще одна вимога: проведення місцевих виборів на Донбасі лише після отримання повного контролю над українсько-російським кордоном.

«Усі ці кроки мають бути не просто відмовою від підписання документів, про які ми говоримо, а вони передбачають законодавче закріплення. Для того, щоб розробляти план реінтеграції території Донбасу. Це довга історія і це буде потім, але виконання наших вимог унеможливлює виконання кроків формули Штайнмайєра, це необхідно зараз», — заявив представник партії «Демократична Сокира» Микита Соловйов.

У штабі вимагають, аби влада повністю перезавантажила процес перемовин у Мінську та відмовилась від підписання «формули Штайнмайєра».

Нагадаємо, 6 жовтня на Майдані влаштували віче «Ні капітуляції» проти так званої «формули Штайнмаєра» щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Учасники акції оголосили про створення «Руху опору капітуляції» та висунули вимоги до влади.

1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».

«Формула Штайнмаєра» — документ, який запропонував чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в «нормандському форматі».

«Формула» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

Згідно опитування групи «Рейтинг», дві третини українців не можуть оцінити «формулу Штайнмаєра». 23% висловилися проти цієї ідеї, 18% – підтримали її. При цьому 30% опитаних однозначно підтримують проведення виборів на окупованих територіях, що передбачає формула.

Скріншот з презентації соціологічного опитування 21-25 вересня 2019
Фото:

Рейтинг

Особливий статус — скорочена назва закону Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, який Рада ухвалила ще в 2015 році і кілька разів продовжувала, востаннє — до 31 грудня 2019 року, однак фактично закон ніколи не діяв. 

Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах. 

У статті 10 закону прописані умови, без виконання яких вибори на окупованих територіях неможливі: 

  • виведення незаконних збройних формувань, 
  • гарантії вільного волевиявлення, 
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Водночас Зеленський анонсував новий закон про особливий статус окупованої частини Донбасу. 

Поділитись: