Ірина Ромалійська, Іван Гребенюк та Юрій Боронюк
Фото:

Єврорадіо

У Мінську силовики затримали трьох журналістів міжнародного російськомовного телеканалу «Настоящее время», який є проєктом «Радіо свобода» та «Голосу Америки»: ведучу Ірину Ромалійську (раніше працювала на hromadske) та Івана Гребенюка, які мають українське громадянство, та Юрія Боронюка (кореспондента з Санкт-Петербурга).

Про це повідомляє «Єврорадіо». 

Зазначається, що силовики, а саме двоє міліціонерів у формі й двоє у цивільному одязі, прийшли за журналістами в готель «Мінськ». Зараз затримані перебувають в Московському районному управлінні внутрішніх справ Мінська.

За інформацією «Єврорадіо», затриманим інкримінують порушення законів щодо ЗМІ — роботу в Білорусі без акредитації.

Телефони журналістів наразі недоступні. Офіційно білоруська влада затримання не коментувала.

Оновлено: в етері телеканалу «Настоящее время» кореспондент Роман Васюкович розповів, що він разом зі своїми колегами приїхав в готель зі зйомок, після чого їх затримали. Силовики причин затримання не пояснили.

Васюкович каже, що йому не дозволити винести апаратуру, і все обладнання, яке було в журналістів, залишилося в готелі.

«Були розмови, що хтось бачив за собою якихось підозрілих людей. Ми працювали спокійно, не робили нічого поганого, виконували свою роботу», — розповів кореспондент. 

Зазначимо, що Ірина Ромалійська та Іван Гребенюк живуть у Празі. Там розташована редакція телеканалу «Настоящее время». Його фінансує Конгрес США. Згідно з концепцією, завданням каналу є «просування демократичних цінностей та інститутів».

Зазнаймо, з початком передвиборчої компанії влада Білорусі почала активно затримувати активістів, учасників опозиційних мітингів та журналістів, які їх висвітлювали.

До прикладу, у Мінську сьогодні, 7 серпня, відбувся суд над Владиславом Соколовським і Кирилом Галановим — діджеями, які поставили 6 серпня пісню Віктора Цоя «Перемен!» на міському святі, куди приїхала опозиційна кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тіхановська після заборони її мітингу на іншому майданчику. Їх арештували на 10 діб.

Що відбувається з виборами в Білорусі?

Вибори президента в Білорусі заплановані на 9 серпня. Тіхановська — єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу.

Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську. Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко матиме на виборах реального конкурента. Утім Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Хто така Світлана Тіхановська?

Світлана Тіхановська є дружиною ютуб-блогера Сергія Тіхановського, автора і ведучого популярного блогу «Країна для життя» з 238 тисячами передплатників (до його затримання було 80 тисяч) і 30 млн переглядів (що дуже багато для 10-мільйонної Білорусі).

Його іноді порівнюють з російським блогером Олексієм Навальним за різкість висловлювань. Символом його кампанії став капець і вусатий тарган, якого цим капцем треба прогнати. Йти в президенти планував він. Задовго до початку виборчої кампанії Тіхановський їздив країною і спілкувався з людьми в прямому ефірі.

Під час однієї з таких поїздок його затримали й посадили на добу. ЦВК відмовилася приймати заяву про реєстрацію ініціативної групи, і тоді її від свого імені подала дружина блогера Світлана Тіхановська. До складу групи увійшли 252 людини. Вони заявляють, що зібрали необхідні 100 тисяч підписів.

Поділитись: