Кабінет міністрів України доручив Нафтогазу, Укртрансгазу, «Вінницягазу» забезпечити постачання імпортного європейського газу до Молдови без участі Газпрому. Раніше у Молдові висловлювали побоювання, що через відсутність транзитного контракту між Україною та РФ країна може залишитися без газу взимку.

Відповідне розпорядження уряду від 29 вересня 2019 року зявилося на сайті Кабінету міністрів.

«Акціонерним товариствам Нафтогаз та Укртрансгаз, ПАТ «Вінницягаз», Вінницькій ОДА, Міненерго і НКРЕКП (за згодою), вжити всіх дієвих заходів для забезпечення газом м. Могилева-Подільського Вінницької області для вирішення питання щодо імпорту Республікою Молдова газу з ЄС без участі публічного акціонерного товариства «Газпром», — йдеться у розпорядженні уряду.

Зазначимо, що Молдова імпортує газ з Росії в межах контрактів з Газпромом. Однак цей газ постачається до Молдови через газотранспортну систему України. Інших шляхів постачання газу до країни, окрема як через України, немає.

З 1 січня 2020 року транзит російського газу через Україну може припинитися, через те, що тоді закінчується дія контракту між Нафтогазом та Газпромом про транзит. Нового контракту ще не уклали. Без контракту Газпром не зможе постачати газ Молдові і країна може залишитися без газу посеред зими.

Раніше прем'єрка Молдови Майя Сату висловлювала занепокоєння, що з 1 січня країна може залишитися без газу через те, що Україна та Росія не можуть домовитися про нову угоду про транзит.

«Ми шукаємо альтернативні шляхи, щоб не лишитися без газу зимою. Уряд активно працює у цьому напрямку», — повідомляла Сату.

Напередодні стало відомо, що Газпром надав Молдові знижку на купівлю газу після того, як уряд країни погрожував відмовитись від російського газу. Також президент Молдови Ігор Додон заявляв, що країни планує продовжити контракт на купівлю російського газу, однак наразі очікує на результати переговорів між Україною та Росією про транзит.

Раніше Укртрансгаз надіслав владі Молдови офіційну пропозицію використати потужності української газотранспортної системи для того, аби відмовитися від прямих поставок російського газу.

Нагадаємо, що новий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи за участю України, РФ та Єврокомісії має відбутися 28 жовтня.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.

За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.

Поділитись: