Після чергового загострення через Нагірний Карабах Вірменія та Азербайджан домовилися оголосити гуманітарне перемир’я з опівночі 18 жовтня. Перед цим між сторонами знову спалахнули бойові дії.

Про домовленість щодо гуманітарного перемир’я повідомили зовнішньополітичні відомства Вірменії та Азербайджану.

В ідентичних заявах вказується, що до такого кроку сторони вдалися на підставі попередніх заяв посередників у врегулюванні Нагірно-Карабаського конфлікту, зокрема спільної заяви глав МЗС Вірменії, Азербайджану та РФ від 10 жовтня за результатами зустрічі в Москві.

За годину до оголошення про гуманітарне перемир’я очільник МЗС Росії Сергій Лавров поговорив телефоном із міністрами закордонних справ Вірменії та Азербайджану. Там сторони підтвердили важливість початку якнайшвидшого мирного врегулювання ситуації, передає «Интерфакс».

Що за загострення відбулося перед цим?

Азербайджан заявив, що Збройні сили Вірменії вночі 17 жовтня здійснили ракетний обстріл по другому за величиною азербайджанському місту Гянджа. Ракети потрапили у житлові квартали, внаслідок чого, за останніми даними, 13 людей загинули та 48 дістали поранення.

Речниця Міноборони Вірменії Шушан Степанян, своєю чергою, повідомляла, що у повітряному просторі країни збили два азербайджанські безпілотники. Також вона заявила, що Збройні сили Азербайджану здійснили ракетний обстріл Степанакерт та Шуші у невизнаній Нагірно-Карабаській республіці.

Протягом 17 жовтня сторони обмінювалися повідомленнями про бойові втрати супротивника: Вірменія говорила про збиті азербайджанські безпілотники, Азербайджан — про знищення артилерійських і ракетних установок Єревана.

Що відбувається між країнами?

З 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачували одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

9 жовтня очільники Міністерств закордонних справ Азербайджану та Вірменії домовилися у Москві про перемир'я. На зустрічі, яка тривала понад 10 годин, вони вирішили, що з 12:00 (11:00 за Києвом) 10 жовтня припинять вогонь для того, щоб провести обмін полоненими, тілами загиблих за посередництва «Червоного Хреста».

Фактично припинення вогню у Карабаху немає. Сторони звинувачують одна одну у його порушенні і, як свідчать заяви лідерів країн, бойові дії не припиняються.

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Поділитись: