Вища рада правосуддя зупинила розгляд дисциплінарних справ щодо суддів. У чому річ?

Вища рада правосуддя зупинила розподіл між членами ВРП дисциплінарних скарг та скарг на рішення про притягнення до відповідальності судді чи прокурора.

Про це повідомили на сайті ВРП.

Рада ухвалила відповідне рішення, оскільки з 5 серпня набрав чинності закон про очищення ВРП. Як вказують у Раді, цей закон унеможливлює для Дисциплінарних палат ВРП виконання повноважень щодо розгляду дисциплінарних справ, оскільки ці повноваження має виконувати служба дисциплінарних інспекторів ВРП.

Однак наразі таких інспекторів немає. Як зазначили у громадській організації «Фундація DEJURE», оскільки жодного перехідного періоду законопроєкт не передбачив, це фактично зупинило розгляд членами ВРП дисциплінарних скарг до формування служби дисциплінарних інспекторів.

«На жаль, комітет з питань правової політики, очолюваний Андрієм Костіним, систематично не допускав громадських експертів до роботи над законом про очищення ВРП, і сама закритість і кулуарність нормотворення призвела до появи у тексті закону техніко-юридичних прогалин», ㅡ заявляють у DEJURE.

Водночас у ГО заявляють, що відтермінування розгляду дисциплінарних скарг на суддів до обрання нової ВРП не є критичним.

Там наголошують, що поправка №733 до закону, за якою нереформована ВРП не має можливості відбирати нових дисциплінарних інспекторів, не впливає на зупинку розгляду дисциплінарних проваджень. Кажуть, без цієї поправки розгляд дисциплінарних справ нереформованою ВРП все одно було б припинено.

«Враховуючи те, що ВРП систематично застосовує подвійні стандарти під час розгляду дисциплінарних справ, практично не карає суддів-порушників, ми вважаємо, що відтермінування розгляду дисциплінарних скарг на суддів до обрання нової ВРП не є критичним. Після того, як нереформовану, корумповану ВРП буде очищено від недоброчесних членів, шанс на справедливе покарання недоброчесних суддів у дисциплінарному порядку значно зросте», ㅡ йдеться у заяві організації.

Там також зазначили, що оскільки ВРП заявила про блокування своєї роботи, членів ВРП закликали подати у відставку: «Цим кроком члени ВРП прискорять очищення судової влади та унеможливлять "колапс судової системи", яким вони лякають суспільство».

Цю заяву також підтримали «Центр протидії корупції» та «Автомайдан».

Чим займається ВРП?

Вища рада правосуддя опікується питаннями призначення, переведення, звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, відсторонення, а також надання дозволу на затримання та арешт суддів. Водночас вона розглядає питання відправлення судді у відставку, дотримання ним етичних норм тощо.

Закон про очищення ВРП, який президент підписав 3 серпня, передбачає перезавантаження ВРП за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальний голос. До цього закликали міжнародні партнери та Венеційська комісія.

Так, за перевірку доброчесності ВРП відповідатиме Етична рада. Вона складатиметься з 6 членів: трьох призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці, а трьох обиратимуть визначені міжнародні організації.

Етична рада не зможе ухвалити рішення, якщо за нього не проголосували щонайменше двоє міжнародних експертів. Водночас якщо розподіл голосів буде рівним, вирішальним буде саме голос двох міжнародних експертів.

Чому Вища рада правосуддя така важлива?

Ситуація довкола ВРП у лютому-березні стала одним із каменів спотикання у відносинах між Україною та західними партнерами. 9-11 березня відбувся XVIII з'їзд Ради суддів України, яка і призначає членів Вищої ради правосуддя. Делегати обрали чотирьох членів ВРП.

Перед тим міжнародні партнери України, зокрема країни «Великої сімки», закликали відкласти призначення до Вищої ради правосуддя та Конституційного суду до проведення судової реформи та встановлення прозорих процесів обрання кандидатів.