Арсен Аваков йде з посади глави МВС
Глава Міністерства внутрішніх справ Арсен Аваков йде з посади ㅡ він уже написав відповідну заяву про відставку. Аваков був міністром упродовж 7 років.
Про це йдеться на сайті МВС.
Зокрема, у своїй заяві Аваков подякував команді МВС «за роки спільної праці», однак не повідомив причину свого рішення.
Що спонукало Авакова написати заяву, поки невідомо. Питання його відставки Верховна Рада може розглянути на позачерговому засіданні у четвер, 15 липня.
Джерела hromadske кажуть, що сьогодні ввечері фракція «Слуги Народу» збереться на засідання, де зокрема можуть обговорити цю відставку, а Володимир Зеленський поїде на засідання фракції, щоб просити депутатів підтримати відставку.
Раніше Зеленський заявляв, що Арсен Аваков повинен завершити розслідування справи вбивства журналіста Павла Шеремета, тому залишиться на своїй посаді.
«Досі немає кращого міністра, так і є. Я вважаю, що він справді потужний міністр… Я розумію, через що страйк (проти Авакова — ред.). Я чесно відповідав на це питання, що якщо людина взялася за якусь реально сенсаційну гучну справу, вона повинна її довести й на половині її не кидати», — казав президент ще рік тому.
Але вже у травні 2021-го під час пресконференції з нагоди 2-ї річниці президенства Зеленський був не такий категоричний.
Тоді, відповідаючи на запитання про можливу відставку Авакова, Зеленський заявив: «Я не втручаюсь у діяльність правоохоронних органів і суду. Але я знаю детально, що відбувається. Якщо їх (фігурантів у справі Шеремета — ред.) засудили незаконно — мені не все одно. Стовідсоткових доказів того, що вони не винні, немає. Чи може міністр внутрішніх справ Арсен Аваков залишитися в тому разі, якщо їх засудили незаконно? Ні. Це складне питання. Він це знає, і всі ми розуміємо складність цього процесу».
А хто замість Авакова?
Володимир Зеленський запропонував призначити на посаду міністра внутрішніх справ України голову правоохоронного комітету Верховної Ради, депутата від «Слуги Народу» Дениса Монастирського.
Сам Монастирський заявив журналістам, що «ухвалив найскладніше рішення у своєму житті», погодившись на пропозицію Зеленського очолити МВС.
«Я розумію, на яку жертву я йду як людина, як особистість, як політик. Але, власне, я зробив цей вибір і буду претендувати на цю посаду», ㅡ сказав він і додав, що ще не спілкувався з Арсеном Аваковим щодо питання зміни очільника МВС.
Більше про Монастирського читайте тут.
Чому Аваков має піти?
Справа Шеремета — не єдина, розслідування якої викликало багато запитань. Була низка не менш резонансних справ за час головування Авакова в МВС. Це стрілянина у Княжичах (2016), вбивство Катерини Гандзюк (2018), вбивство поліцейським 5-річного Кирила Тлявова (2019), зґвалтування поліцейськими жінки в Кагарлику (2020) та інші.
А втім, жодна з цих справ не спонукала Авакова піти з посади.
Відставки Авакова неодноразово вимагали різні політичні сили та громадські активісти. Наприклад, 5 червня 2020-го у Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про звільнення Арсена Авакова з посади міністра внутрішніх справ. Ініціаторами проєкту постанови тоді були 55 народних депутатів, зокрема від фракцій «Голос» та «Слуга Народу».
«Ми ініціювали це тому, що завжди є точка неповернення. І Кагарлик, і те, що сталося в Броварах, — це була точка неповернення. До цього вже були звернення на поліцейських в Кагарлику, ніхто на них не реагував. Вони 9 годин перебували у відділку, інші поліцейські чули, що відбувається, там стріляли, ґвалтували, тих людей катували. Жодна людина не виступила проти, а це означає, що це система, яка "кришує" і покриває, коли катують людей», — пояснила тоді журналістам депутатка від «Голосу» Олександра Устінова.
Але тоді народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Качура розповідав у коментарі hromadske, що більшість фракції проти відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Він також додав, що в Зеленського є домовленість з Аваковим.
Ким був Аваков до того, як став міністром?
Арсен Аваков у 1988 році закінчив Харківський політехнічний інститут за спеціальністю «автоматизовані системи управління», він інженер-системотехнік.
Після вишу протягом певного часу працював інженером, а вже у 1990 році заснував одне з перших в Україні акціонерних товариств — АТ «Інвестор», де був президентом.
Згодом «Інвестор» став найбільшим фінансово-промисловим холдингом в Харківському регіоні. Його основні комерційні інтереси були зосереджені на фінансах, газовидобутку, виробництві тепла й електроенергії, виробництві та переробленні сільгосппродукції, харчових продуктів, дистрибуції, будівництві, медійному бізнесі тощо.
У 2002 році Арсена Авакова обрали членом виконавчого комітету Харківської міської ради. Під час президентської виборчої кампанії в Україні 2004 року Аваков був заступником керівника Харківського регіонального штабу кандидата в президенти Віктора Ющенка.
У березні 2005 року його обрали до Ради партії «Народний союз "Наша Україна"». Того ж року він склав повноваження президента АТ «Інвестор».
Уже в лютому 2005 року Авакова призначили на посаду голови Харківської обласної державної адміністрації. У 2010 році він подав у відставку та вступив до партії «Батьківщина».
Так, Аваков був депутатом Харківської обласної ради V і VI скликань.
З вересня 2011-го по грудень 2012 року він перебував в «політичній еміграції» в Італії.
28 жовтня 2012 року на парламентських виборах Арсен Аваков був обраний народним депутатом України VII скликання за багатомандатним виборчим округом.
27 лютого 2014 року призначений Міністром внутрішніх справ України в складі Кабінету Міністрів, очолюваного Арсенієм Яценюком. 13 березня 2014 року подав до профільного комітету Верховної Ради України заяву про складання депутатських повноважень.
26 серпня 2014 року Арсен Аваков вийшов зі складу політради партії «Батьківщина» і заявив про участь у створенні нової політичної партії «Народний Фронт», згодом увійшов до складу її керівних органів.
Того ж року на дострокових парламентських виборах Авакова обрали народним депутатом України від партії «Народний Фронт» під номером 6.
2 грудня 2014 року він був повторно затверджений Верховною Радою України на посаді Міністра внутрішніх справ України в Кабінеті Міністрів.