Екс-послиня США в Україні Йованович звинуватила Трампа і Держдеп у тиску з метою її звільнення
Колишня послиня США в Україні Марі Йованович заявила про тиск з боку президента США Дональда Трампа та Держдепу з метою її звільнення з посади.
Про це повідомляє The Washington post.
11 жовтня екс-послиня дала свідчення на закритих слуханнях щодо імпічменту Трампа у комітеті з розвідки та іноземних справ Палати Представників Конгресу.
За даними видання, Йованович сказала конгресменам, що її відставка з посади посла в Україні стала наслідком тиску Трампа та Держдепу США.
За словами екс-послині, другий за рангом чиновник Держдепу повідомив їй, що вона «не зробила нічого поганого», але Трамп втратив довіру до неї, й з літа 2018-го Держдеп чинив тиск на неї, поки весною вона не покинула посаду.
Також Йованович розповіла про критику з боку адвоката Трампа Рудольфа Джуліані, який звинувачував її в образах президента та спробах захистити колишнього віце-президента Джо Байдена та його сина.
Колишня послиня відкидає ці звинувачення і вважає, що її відсторонили від посади через «необґрунтовані та брехливі заяви людей з явно сумнівними мотивами». Також Йованович допускає, що партнери Джуліані могли опинитися перед «фінансовою загрозою» через її антикорупційні зусилля в Україні.
Ймовірно йдеться про Лева Парнаса та Ігоря Фрумана, яких напередодні затримали в США. За даними Associated Press, вони намагалися впливати на призначення членів правління Нафтогазу України для того, аби в майбутньому отримувати вигідні контракти.
Раніше агентство Associated Press повідомило, що Йованович відсторонили від посади посла США в Україні після того, як вона відмовилася передавати українським посадовцям прохання про проведення розслідувань в країні.
До цього видання The Wall Street Journal повідомило, що Трамп розпорядився відкликати Марі Йованович з посади послині в Україні після скарг свого адвоката Рудольфа Джуліані щодо перешкоджання послині у розслідуванні справи проти компанії Burisma.
А аналітик американського центру Атлантична рада (Atlantic Council) Андреас Аслунд заявляв, що Джуліані причетний до звільнення Марі Йованович. Утім у Держдепі завершення роботи послині Йованович назвали плановим.
У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.
- На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
- У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
- 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
- 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.
Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.