Об'єднавчий собор обрав главу Української помісної церкви
Предстоятелем Української помісної православної церкви став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній, представник Української православної церкви Київського патріархату. Його обрали на Об’єднавчому соборі в Софії Київський за присутності представників православних церков України, повірених Константинополя та президента України.
«Ми змогли об'єднати три гілки українського православ'я в єдину помісну православну церкву», — заявив Епіфаній за підсумками Собору зі сцени на Софійській площі в Києві. Він подякував Константинополю, президенту України та главі УПЦ КП Філарету, главі УАПЦ Макарію і всім ієрархам, а також Верховній Раді за єдність.
Епіфанія представив президент України Петро Порошенко. Люди на чекали на представлення нового глави української церкви близько 10 годин.
За підсумками Собору Порошенко заявив: «Цей день увійде, або вже увійшов як священний день, день створення автокефальної помісної православної церкви. День остаточної незалежності здобуття нашої незалежності від Росії. Україна вже не буде пити з московської чаші, московського труту».
Попри те, що Порошенко був присутній на Соборі, він заявив, що держава не буде втручатися в діяльність церкви: «У нас не було, нема і не буде державної церкви», — заявив Порошенко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Главою нової Православної церкви в Україні обрали Епіфанія: хто він
Тепер новий очільник Православної церкви в Україні поїде до Константинополя (Стамбул) та 6 січня отримає від Вселенського патріарха Варфоломія томос — грамоту про створення єдиної автокефальної церкви в Україні. Таким чином, процедуру отримання церковної незалежності буде завершено.
На роль предстоятеля нової української церкви також претендували митрополит Луцький і Волинський Михаїл від УПЦ КП. Від УПЦ МП кандидатом був митрополит Вінницький і Барський Симеон. УАПЦ не висунула кандидатів — її глава митрополит Макарій взяв самовідвід. Макарій розповів, що Вселенський патріархат попросив його та главу УПЦ КП Філарета не балотуватись на пост глави нової української церкви.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України
Церква називатиметься Православна церква в Україні. Новостворену помісну православну церкву очолить предстоятель з титулом митрополита Київського, а не патріарха.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як Порошенко Константинополь брав: історія томосу для українського православ'я
На Об'єднавчому соборі також затвердили статут нової церкви. Тисячі людей прийшли на Софійську площу, аби взяти участь у події.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Об’єднавчий собор у Києві (НАЖИВО)
11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь.
Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета. У відповідь на це синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем. Константинополь, зі свого боку, відмовився розривати відносини з РПЦ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем
Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна
13 грудня, у день православного свята Андрія Первозванного відбулося перше в історії богослужіння, коли віряни усіх православних церков України змогли провести літургію з представниками Константинополя.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи готова Софія Київська стати головним храмом нової української церкви?