РФ захопила військові судна України у Керченській протоці: що відомо
У Керченській протоці російські судна обстріляли три українські військові катери, які потім захопив спецназ РФ. Верховна Рада підтримала пропозицію президента і ввела воєнний стан у 10 областях, а прокуратура разом зі Службою безпеки порушили справу про ведення Росією агресивної війни. Ці дії РФ у морі є найнебезпечнішими з початку її провокацій в Азові.
Громадське стежило за подіями у текстовій трансляції
23:45 Що відомо за добу після захоплення Росією українських катерів?
- Українські моряки утримуються в анексованіій Керчі. Троє з них, за даними РФ, у лікарні. Інших відправили на опитування до слідчих.
- Три захоплених українських катери стоять у порту Керчі.
- Російські ЗМІ заявили, що українських моряків судитимуть в анексованому Криму 27 листопада.
- Верховна Рада запровадила воєнний стан у 10 областях України, які межують з Росією та Чорним і Азовським морями. Воєнний стан не означає загальну мобілізацію.
- На тлі ескалації конфлікту в морі у Росії впав курс рубля. Натомість в Україні курс долара не змінився, а євро подорожчав лише на 10 копійок.
23:38 Президент України Петро Порошенко пообіцяв, що воєнний стан, запроваджений у 10 областях, буде застосований «виключно у випадку наземної російської воєнної агресії». Тобто юридично воєнний стан оголошено, але обмеження прав, які він передбачає, держава застосує тільки в разі «наземної російської воєнної агресії».
«Якщо дай боже спільними зусиллями нам вдасться уникнути цього сценарію, я наголошую як президент і Верховний головнокомандувач ЗСУ — не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод», — сказав Порошенко.
22:40 Троє поранених українських моряків перебувають у 1-й Керченській лікарні. (Україна заявила, що поранені шестеро, проте РФ каже, що їх троє і вони у лікарів).
Наші журналісти були в цій лікарні, коли в Керчі сталося масове убивство у коледжі. Ось як вона виглядає зсередини:
22:30 Попри ескалацію в морі у Міністерстві закордонних справ України не стоїть на порядку денному питання про розрив дипломатичних відносин з Росією. Про це в ефірі Громадського повідомив радник глави МЗС Тарас Качка.
21:55 Підготували графіку, що означає воєнний стан
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Рада ввела воєнний стан: де та як діятимуть обмеження
21:35 Україна запровадила воєнний стан у 10 регіонах, які межують з Росією, або прилеглі до Азовського та Чорного морів. Йдеться про Вінницьку, Луганську, Донецьку, Миколаївську, Запорізьку, Одеську, Сумську, Харківську, а також Чернігівську, Херсонську, області і внутрішні води Азово-Керченської акваторії.
21:28 Перед голосуванням Ради за введення в Україні воєнного стану у парламенті виступає президент Порошенко. Лідер Радикальної партії Олег Ляшко вигукує йому "Ганьба!"
21:20 Російська ФСБ опублікувала відео із захопленими українськими моряками, яких утримують у порту анексованої Керчі. На відео вони зізнаються, що нібито порушили «територіальні води» РФ у морі. Також видно, як один із них читає підготовлений заздалегідь текст.
20:13 Представники США, Франції, Польщі та Великої Британії під час засідання Радбезу ООН засудили агресію Росії в Керченській протоці та закликали не перешкоджати судноплавству в Азовському морі.
19:57 Один із поранених українських моряків із захоплених Росією суден перебуває у критичному стані, повідомив постійний представник України в ООН Володимир Єльченко.
19:22 Уповноваженаз прав людини у РФ Тетяна Москалькова у коментарі Громадському заявила, що ніхто з затриманих вночі на 26 листопада у Керченській протоці українських моряків зараз не перебуває у місцях обмеження волі.
19:10 Президент Європейської Ради Дональд Туск засудив напад Росії на українські судна в Керченській протоці та закликав звільнити українських моряків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Чекаємо і віримо, що все буде добре»: рідні українських моряків, поранених унаслідок атаки у Керченській протоці.
19:00 За даними російських ЗМІ, захоплених українських моряків судитимуть 27 листопада в Сімферополі.
18:58 Курс євро, на відміну від долара, в продажу виріс на 10 копійок до 32,06-32,10 гривень за євро. Крім того, знайти євро в обмінниках - ще той квест. Журналісти Громадського обійшли в пошуках європейської валюти декілька обмінників, але євро так і не знайшли.
18:55 Речник Військово-морських сил України Олег Чалик в коментарі Громадському спростував інформацію ЗМІ про те, що через агресію РФ у морі Україна по тривозі підняла всі кораблі ВМС.
«Користуйтеся офіційними джерелами інформації. На ВМС такої інформації не було», — сказав він.
18:40 Країни-члени Ради Безпеки ООН не підтримали проведення засідання за тим порядком денним, який пропонувала Росія. Москва вимагала розглянути інцидент в Азовському морі та Керченській протоці як провокації з боку України.
18:20 Близько 60 активістів 26 листопада зібралися біля будівлі парламенту Німеччини — Бундестагу — з вимогою зупинити агресію Росії проти України.
17:55 На екстрено скликаному засіданні Ради Безпеки ООН можуть не ухвалити вагомих рішень щодо агресії Росії в Азовському морі та Керченській протоці, адже РФ на Радбезі має право вето. Про це в ефірі Громадського сказала спецкореспондентка при ООН Катерина Лісунова.
17:50 Генеральний штаб оприлюднив переговори російського командування під час нападу на українські кораблі біля Керченської протоки. З нього можна зробити висновок, що російські кораблі зіткнулися один з одним і були серйозно пошкоджені, а про напад на українські судна знав прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв.
Увага! На відео присутня ненормативна лексика
17:30 Президент Петро Порошенко пропонуватиме Раді запровадити воєнний стан в Україні на місяць, а не на два, як рекомендувала РНБО. Такий термін Порошенко пропонує, аби режим воєнного стану не накладався на початок виборчої кампанії, яка має початися 31 грудня.
17:15 У Національному банку кажуть, що приводів для паніки немає. Усі платежі будуть виконуватися як і раніше, а курс долара не підвищився через новини про агресію Росії в морі.
17:12 Ось така зараз ситуація біля посольства України у Санкт-Петербурзі. До будівлі дипломатичного відомства люди несуть квіти.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.17:00 Що зараз варто знати про ситуацію із захопленими моряками?
- Моряки перебувають у Керчі. Троє з них, за даними від Росії, у лікарні. Інших відправили до слідчих.
- Для рідних захоплених моряків ВМС відкрили лінію довіри — так вони можуть дізнатися останню інформацію.
- Стали відомі імена трьох поранених українських моряків. З родичами двох із них Громадському вдалося поспілкуватися: мамою Андрія Ейдера та батьком Василя Сороки.
- Президент подав до Ради указ про введення воєнного стану. Профільний комітет Ради з нацбезпеки рекомендував його ухвалити. Після перерви депутати будуть голосувати за введення воєнного стану. Як повідомив депутат від БПП Сергій Лещенко, фізично у парламенті присутні 272 депутати, а для ухвалення закону необхідні 226 голосів.
- В указі президент пропонує ввести воєнний стан на 2 місяці: з 26 листопада до 25 січня.
- Порошенко вимагає від Росії повернути моряків та кораблі. Зі свого боку РФ заявила, що кораблі нібито порушили її державний кордон і кримінальна справа щодо цього нібито цілком законна.
16:40 Порошенко подав до Ради указ про воєнний стан. Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони рекомендував парламенту ухвалити указ президента Петра Порошенка про запровадження воєнного стану в Україні. Таке рішення підтримали усі присутні на засіданні члени комітету.
16:30 Громадське зв'язалося з рідними Василя Сороки — одного з поранених українських моряків, який перебуває у госпіталі в Керчі.
Як розповів батько Василя Віктор Сорока, наразі йому тільки відомо, що син знаходиться в лікарні. За його словами, родина постійно тримає зв’язок з командуванням.Нагадаємо, що ВМС відкрило телефонну лінію довіри для родичів моряків.
16:10 У Кремлі заявили, що «переслідуватимуть за російським законодавством» українських моряків, захоплених 25 листопада біля Керченської протоки. Проти них порушили справу за нібито незаконний перетин кордону Росії.
16:00 Верховна Рада сьогодні має проголосувати за запровадження воєнного стану в Україні. Підготували публікацію по темі:
Що передбачає воєнний стан: Заборона виборів і контроль над ЗМІ. Негайної мобілізації не буде
13:17 Громадське поспілкувалося з мамою Андрія Ейдера — одного із українських моряків, який дістав поранення 25 листопада під Керченським мостом внаслідок російської агресії.
Євгенія Ейдер розповіла, що востаннє бачила сина, коли він пішов підписувати контракт з ВМС ЗСУ, останнім часом вони спілкувались в телефонному режимі та у Facebook. Про поранення сина Євгенія Ейдер дізналася зранку 26 листопада від російської журналістки з Москви.
«Я так само володію інформацією, як і всі — з відкритих джерел. Інформація є з російських ЗМІ та деяка інформація підтверджена через наші зв’язки. Вперше мені про поранення сина повідомила російська журналістка З Москви сьогодні зранку. Я знаю, що він поранений, лежить в Керчі, поранення легкі, стан стабільний. Востаннє бачила його, коли він пішов підписувати контракт. Ми живемо у різних містах, він в Одесі, а ми в Івано-Франківській області. З ним спілкувалися у фейсбуці найчастіше», — сказала Євгенія Ейдер.
13:15 Російська Федеральна агенція новин оприлюднила імена трьох поранених українських військових моряків, яких захопили під час нападу Росії у районі Керченської протоки.
За даними агенції, наразі у медичних закладах анексованого Криму перебувають:
- Артеменко Андрій Анатолійович (31 березня 1994 року народження, Новоукраїнка)
- Сорока Василь Вікторович ( 11 квітня 1991 року народження, Одеса)
- Ейдер Андрій Дмитрович (20 грудня 1999 року народження, Одеса)
12:55 Україна домовилася з Альянсом про скликання надзвичайного засідання комісії Україна-НАТО
12:30 ВМС оприлюднило телефон довіри для родин військових моряків, захоплених Росією.
068 814 1904
12:15 Що відомо на цей час про моряків та три українських судна?
- На борту трьох катерів були 23 військових моряки.
- Під час обстрілу з боку Росії шестеро українських військових дістали поранення, двоє були у важкому стані.
- Росія вважає, що поранені лише троє.
- За даними омбудсмена РФ, троє поранених перебувають у 1-й лікарні Керчі, інші 20 членів екіпажу на опитуванні у слідчого також в Керчі.
- Три катери стоять затримані у порту анексованої Керчі.
- Росія порушила кримінальну справу.
- Президент України Петро Порошенко вимагає від Росії негайно звільнити моряків та повернути судна.
12:00 Наша розмова в ефірі з уповноваженою з прав людини в Україні Людмилою Денісовою станом на вечір 25 листопада.
11:54 Міжнародний валютний фонд, від якого Україна отримує транші макрофінансової допомоги, готовий співпрацювати з Києвом навіть в умовах воєнного стану.
11:53 Україна готує заяву до Європейського суду з прав людини щодо захисту прав українських військових моряків, захоплених Російською Федерацією у Керченській протоці.
11:25 Троє поранених українських моряків із захопленого Росією судна перебувають у 1-й Керченській лікарні в анексованому Криму. Про це в коментарі Громадському повідомила уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова.
Інші члени екіпажу перебувають у слідчого на опитуванні, заявила омбудсмен.
11:25 Росія викличе до Міністерства закордонних справ тимчасово повіреного у справах України в РФ, заявила представниця МЗС Росії Марія Захарова.
11:20 Президент України Петро Порошенко звернувся до влади Росії з вимогою негайно звільнити українських військових, захоплених на суднах у Керченській протоці. Він також вимагає від РФ повернути Україні захоплені судна.
«Україна вимагає терміново їх передати українській стороні разом із кораблями», — заявив президент.
10:40 Нам вдалося додзвонитися до уповноваженої з прав людини в РФ Тетяни Москалькової. Вона заявила, що Росія може порушити кримінальну справу проти захоплених на суднах у Керченській протоці українських моряків. Також російська омбудсмен заявила, що не отримувала жодних скарг ані від моряків, ані від їхніх родичів чи адвокатів.
Коли Громадське зателефонувало російському омбудсмену — вона заявила, що говорила паралельно телефоном з українською уповноваженою з прав людини Людмилою Денісовою.
Москалькова заявила, що це перший дзвінок Денісової до неї. Хоча раніше Денісова в ефірі Громадського сказала, що її російська колега не виходить на зв’язок.
За словами Москалькової, «Денісова ні про що більше не питала, окрім як про місцеперебування і стан моряків». Сама ж Денісова згодом також повідомила, що переговорила телефоном з Москальковою.
09:37 Кримські ЗМІ опублікували фото захоплених українських катерів, які стоять у порту Керчі.
08:51 Агресію Росії в морі засудили також Канада і Німеччина.
08:50 Рада Безпеки ООН проведе екстрене позачергове засідання через захоплення Росією українських катерів у Керченській протоці. Про це повідомила постійна представниця США в ООН Ніккі Гейлі.
Засідання заплановане на 11:00 за Нью-Йорком (18:00 за Києвом).
08:30 Нагадаємо, з чого все почалося:
У ніч на 25 листопада два українських військових катери та буксир вийшли з порту Одеси та пішли до порту в Маріуполі. На шляху вони мали пройти через Керченську протоку, аби увійти в Азовське море. Біля Керченської протоки російське судно протаранило український буксир та пошкодило його. Згодом російські катери заблокували українські та обстріляли їх. Поранення дістали шестеро українських моряків. Під час цього Росія повністю перекрила прохід будь-яким суднам через Керченську протоку. Україна втратила зв'язок зі своїми моряками. Їх на трьох катерах було загалом 23 особи. На думку омбудсмена, їх практично можна вважати військовополоненими.
07:50 У Львові так само, як і в Києві, місцеві вийшли під стіни консульства Росії через захоплення українських катерів у Керченській протоці. Присутні протестували проти агресії Росії та виступили на підтримку захоплених українських моряків.
Під консульством запалили шини.
07:22 ФСБ заявила, що захоплені українські катери відвезли до Керчі. Водночас Україна втратила зв’язок з моряками після захоплення катерів російськими суднами. Тож про реальний стан поранених моряків та місцеперебування захоплених катерів Україні не відомо. Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що моряків практично можна вважати військовополоненими.
07:00 Збройні сили України привели у повну бойову готовність через захоплення Росією українських катерів у Керченській протоці.
Що відомо про захоплення Росією українських кораблів через 6 годин.
- Росія захопила 3 українські військові катери у Керченській протоці. На суднах були 23 моряки.
- Шестеро військових дістали поранення унаслідок обстрілу з боку кораблів РФ, двоє з них у важкому стані
- Україна втратила зв'язок з моряками та не знає, де перебувають судна. Ймовірно, моряків повезли на російські бази, допустила омбудсмен.
- Захоплених моряків фактично можна вважати військовополоненими, заявила уповноважена з прав людини Людмила Денісова.
- РНБО та Петро Порошенко підтримали ідею запровадження воєнного стану в Україні. Тепер цю пропозицію має затвердити Рада на позачерговому засіданні 26 листопада о 16:00
- Воєнний стан не буде передбачати загальну мобілізацію, пояснив Петро Порошенко.
- НАТО та ЄС засудили дії Росії в Азовському морі та Керченській протоці.
- Українські дипломати зранку полетять у Берлін для обговорення ситуації з міжнародними партнерами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія атакувала і захопила українські кораблі у Керченській протоці: що відбулося
02:20 Народний депутат Мустафа Найєм заявив, що через запровадження воєнного стану вибори президента України можуть бути відкладені.
01:55 Депутати Верховної Ради мають отримати «вичерпні обґрунтування» з боку президента щодо необхідності запровадження воєнного стану, наголосив народний депутат Мустафа Найєм в ефірі Громадського.
01:51 Захоплені Росією в Керченській протоці 23 українських моряки практично перебувають у статусі військовополонених. Про це в ефірі Громадського заявила уповноважена з прав людини Людмила Денісова.
За її словами, нині дуже суперечлива інформація щодо моряків. З ними втрачений зв’язок, також в України немає інформації про їхнє місцеперебування та розташування катерів.
Денісова допустила, що моряків везуть на російські бази.
01:37 Біля будівлі посольства Росії в Києві люди поступово розійшлися, залишилося кілька осіб. Провокацій немає
01:22 У випадку нормалізації ситуації в Азовському морі в Україні може бути скасований режим воєнного стану, заявив секретар РНБО Олександр Турчинов. Про можливість скасування воєнного стану Турчинов заявив у відповідь на питання, чи вплине це рішення на майбутню виборчу кампанію в Україні.
01:00 Голова Верховної Ради Андрій Парубій скликав позачергове засідання парламенту. Депутати в закритому режимі мають вирішити, чи запроваджувати воєнний стан в Україні.
22:25 Президент Петро Порошенко на засіданні Ради нацбезпеки та оборони підтримав запровадження воєнного стану в Україні. Тепер цю пропозицію РНБО має розглянути Верховна Рада. Екстрене засідання парламенту щодо цього буде 26 листопада.
22:15 Поліція контролює ситуацію біля російського посольства у Києві — голова столичної Нацполіції
23:52 Через 8 хвилин має зібратися кабінет Ради національної безпеки та оборони, який вирішить, чи запроваджувати в Україні воєнний стан.
А ми нагадаємо, що це означатиме:
Під час введення воєнного стану можуть запроваджуватись такі заходи:
- трудова повинність для працездатних осіб із метою виконання робіт, що мають оборонний характер;
- використання потужностей та трудових ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони;
- комендантська година;
- особливий режим в'їзду й виїзду;
- перевірка документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, багажу;
- контроль за діяльністю ЗМІ, установ і організацій культури, друкарень;
- квартирна повинність фізичних і юридичних осіб для розквартирування військовослужбовців.
- забороняються вибори президента та Верховної Ради
- забороняються зміна Конституції
- забороняється проведення референдумів, акцій та масових зібрань.
23:45 На територію посольства Росії в Києві кинули димові шашки. Присутні вигукують гасла «Мир Донбасу! Смерть Росії!».
Наша кореспондентка Настя Станко зараз там і слідкує за ситуацією. Поки все спокійно
23:35 Інформаційний ресурс «Мілітарний портал» повідомив, що весь склад Військово-морських сил України підняли по тривозі. Всі кораблі та судна виходять в море. Цю інформацію офіційно командування ВМС поки не підтвердило.
Станом на 23:30 біля посольства Росії в Києві вже зібралися близько сотні людей. Вони принесли шини під ворота дипвідомства, поки нічого не запалили. На місці чергують пожежна машина та 10 авто поліції.
23:25 У воєнному кабінеті Петра Порошенка запропонували провести засідання Ради національної безпеки та оборони для оголошення режиму воєнного стану в Україні. Про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов.Опівночі відбудеться засідання РНБО, на якому розглянуть питання запровадження воєнного стану.
Що відомо через 2 години після обстрілу російськими кораблями українських катерів:
- Шестеро українських моряків поранені. За непідтвердженою інформацією, двоє з них у важкому стані.
- Російський спецназ захопив три українські судна. Буксир та катер пошкоджені і буксируються. Ще один катер заблокований судами РФ.
- Петро Порошенко екстрене засідання воєнного кабінету, а українські дипломати поїдуть зранку до Берліна для обговорення ситуації з партнерами.
- СБУ та ГПУ порушили справу про ведення Росією агресивної війни
- НАТО та ЄС засудили дії Росії в Азовському морі.
23:00 Наша кореспондентка Саша Чернова зараз перебуває під Адміністрацією президента. Усі підходи до будівлі заблоковані охороною. Речник АП Андрій Жигулін сказав, що це через екстрену ситуацію.
22:55 Під посольством РФ у Києві зібралися кількадесят людей. Вони принесли не тільки шини, але й паперові кораблики.
22:45 Зараз під посольство Росії в Києві принесли шини, повідомило Радіо Свобода.
22:50 Перша віце-спікерка Ради, уповноважена президента з питань врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко зранку вилітатиме в Берлін.
«Разом з Ганною Гопко зробимо все, що в наших силах, аби мобілізувати наших партнерів й вимагатимемо жорсткої реакції на відкриту і нахабну військову агресію РФ проти України і загострення в Азові», — написала Геращенко у Facebook.
22:40 Ми вийшли у спецефір, де говоримо про поточну ситуацію в Керченській протоці
22:35 Унаслідок обстрілу українських катерів поранені шестеро військових, заявили у ВМС України. Станом на 22:20 російська сторона захопила катер «Бердянськ» та буксир «Яну Капу». А катер «Нікополь» заблокований та слідує в супроводі російських кораблів. Куди саме — не відомо.
22:33 МВС України спецзасобами отримало доступ до відео російських моряків, які протаранили український катер, заявив глава МВС Арсен Аваков.
За його словами, ці матеріали стануть доказами України в міжнародних судах проти Росії.
УВАГА! На відео присутня нецензурна лексика!
22:30 Усе, що відомо про ситуацію в Керченській протоці читайте також у нашій публікації:
Росія атакувала і захопила українські кораблі у Керченській протоці: що відбувається
22:28 Українське Міністерство закордонних справ контактує з НАТО та ЄС з приводу агресивних дій Росії в Азові.
22:20 ФСБ Росії заявило, що три українських судна, які вийшли з порту Бердянська до Керченської протоки, розвернулися й поїхали зворотнім курсом. Тоді як три захоплених військових катери досі залишаються заблокованими у Керченській протоці.
Речник МВС Олег Чалик не зміг ані підтвердити, ані спростувати інформацію про три інші судна в порту Бердянська. У коментарі Громадському він повідомив, що уточнюватиме ці дані. З українського боку не було повідомлень про те, що ВМС надсилає до протоки додаткові кораблі.
22:00 Тим часом у Петра Порошенка мало розпочатися засідання воєнного кабінету, яке він екстрено скликав через ситуацію в морі.
21:40 Генпрокуратура та Служба безпеки зареєстрували кримінальне провадження про акт ведення агресивної війни Росією (стаття 437 Кримінального кодексу).
21:35 ВМС України повідомило, що внаслідок обстрілу Росією українських кораблів двоє моряків дістали поранення.
«За оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир «Яни Капу» також примушений до зупинки. Кораблі захоплені спецназом Росії», — йдеться у повідомленні.