Рік тому «вбили» Бабченка: що сталося з фігурантами справи

Рік тому, 29 травня 2018 року, відразу кілька ЗМІ та блогерів повідомили: у Києві нібито вбили відомого російського журналіста-емігранта Аркадія Бабченка. Дуже скоро з’явилося офіційне підтвердження від правоохоронців. Бабченка начебто вбито на порозі його помешкання трьома пострілами в спину. «Вбивця» чекав у під’їзді та напав, коли журналіст повертався з магазину.

«Вбивство» Бабченка миттєво стало топ-новиною. По-перше, сам Бабченко — відомий критик режиму Путіна, і через цю критику йому неодноразово погрожували, в результаті чого він втік з Росії, зрештою осівши в Україні.

По-друге, до того в Києві вже сталося кілька гучних та зухвалих убивств — зокрема, журналіста Павла Шеремета, ексдепутата російської Держдуми Дениса Вороненкова та чеченської бійчині ЗСУ Аміни Окуєвої. У всіх цих вбивствах або офіційно, або на рівні версій були звинувачені російські спецслужби.

Низка країн та організацій одразу закликали Україні негайно розслідувати вбивство. Також засудив убивство Бабченка генсек Ради Європи Ягланд.

Але не встигла ще відлунати жалоба в соцмережах та офіційні заяви від іноземних партнерів України, як тодішній очільник СБУ Ярослав Грицак на спеціальному брифінгу пред’явив журналістам Бабченка — цілого та неушкодженого. Як заявив Грицак, російського журналіста насправді хотіли вбити, але спецслужбовці запобігли цьому замахові, натомість самі інсценували вбивство, щоб розкрити замовників.

За версією правоохоронців, агенти російських спецслужб мали вбити, крім Бабченка, ще кілька десятків (спочатку лунала цифра 30, потім — 47) відомих українських діячів та російських іммігрантів, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

В СБУ також заявили, що для вбивства Бабченка спецслужби РФ завербували українця, якому заплатили 40 тисяч доларів. Завербований українець найняв для виконання завдання знайомого — учасника бойових дій на Донбасі. Останній отримав 30 тисяч доларів, а організатор залишив собі 10 тисяч доларів за «посередництво». Однак виконавець убивства повідомив про замовлення СБУ.

У справі, принаймні публічно, фігурували четверо людей. Всі — громадяни України. Громадське з’ясувало, що зрештою з ними сталося.

«Кіллер» — Олексій Цимбалюк

Повідомив СБУ про замовлення на вбивство Бабченка. Брав участь в інсценуванні. Проходив у справі як свідок.

Виконавцем «убивства» Бабченка назвав себе учасник бойових дій на Донбасі Олексій Цимбалюк. Він написав про це у Facebook. Зрештою участь Цимбалюка у цій справі підтвердив і Юрій Луценко, і речниця СБУ Олена Гітлянська.

Саме Цимбалюк, за його словами, отримав пропозицію вбити Бабченка. Він же, начебто, і повідомив про цю пропозицію Службі безпеки України.

За словами генпрокурора Юрія Луценка, Цимбалюк фігурує у справі Бабченка як свідок.

29 травня 2019 року Аркадій Бабченко подякував Цимбалюкові у ФБ.

Олексій Цимбалюк був ієромонахом Української православної церкви Московського патріархату. Свого часу жив у Карпатських горах. Пізніше став волонтером медичного батальйону «Госпітальєри» добровольчого українського корпусу «Правий сектор» на Донбасі. Там же познайомився зі співробітниками Служби безпеки України. Разом із ними він працював у мобільних групах СБУ та зупиняв провезення контрабанди у зоні бойових дій на Донбасі.

Волонтер, учасник бойових дій на Донбасі Олексій Цимбалюк назвав себе виконавцем в організації замаху на вбивство Бабченко (на фото — Цимбалюк дорогою на схід України, 2014 рік)Богдан Кутєпов/Громадське

«Співучасник» — Тарас Стельмашенко

Затриманий. Провина у суді не доведена, випущений з-під варти.

Служба безпеки України підозрювала в участі у замаху ще й Тараса Стельмашенка. Про Стельмашенка стало відомо 15 червня 2018-го. Тоді СБУ розповіла про нового фігуранта справи про замах на Бабченка — «громадянина Т.». Він, як підозрювали в СБУ, керував групою осіб, що готувала замах на Бабченка. «Громадянином Т.» виявився Тарас Стельмашенко.

Зрештою підозри спецслужбовців не виправдалися — Шевченківський районний суд Києва звільнив Стельмашенка, тому що головна військова прокуратура під час засідання зняла зі Стельмашенка звинувачення в підготовці теракту. Водночас Стельмашенко визнав провину в незаконному зберіганні зброї. За це суд засудив його до п'яти років позбавлення волі з випробувальним терміном 3 роки.

«Організатор» — Борис Герман

Затриманий. Засуджений до 4,5 років ув’язнення.

В організації замаху на Бабченка правоохоронці звинуватили Бориса Германа. Співробітники СБУ затримали його 30 травня — наступного дня після інсценування смерті Бабченка. Відео затримання продемонстрував на брифінгу голова СБУ Василь Грицак.

Герман працював виконавчим директором українсько-німецького спільного підприємства «Шмайсер». Це недержавне підприємство, що виготовляє зброю.

Водночас сам Герман під час судового засідання з обрання йому запобіжного заходу заявив: знав, що «кіллер» Олексій Цимбалюк співпрацює з СБУ.

За словами Руслана Кравченка, прокурора у справі Бабченка, Герман передав Цимбалюку 14 тисяч доларів завдатку.

Зрештою Бориса Германа засудили до 4 років і 6 місяців в’язниці як організатора вбивства. Про це Громадському повідомила речниця Служби безпеки України Олена Гітлянська. За її словами, Герман повністю визнав свою провину. Голова СБУ Василь Грицак сказав, що після угоди зі слідством вирок Герману оголосив Голосіївський районний суд Києва ще 30 серпня 2018 року.

Борис Герман (ліворуч) і Тарас Стельмашенко під час засідання Шевченківського суду Києва у справі про замах на вбивство журналіста Аркадія Бабченка, Київ, 18 липня 2018 рокуІгор Бурдига/Громадське

«Замовник» — В’ячеслав Пивоварник

Перебуває на території РФ. Заочно оголошено підозру.

На суді Герман назвав людину, яка у фонді Путіна нібито відповідає за теракти в Україні. Це громадянин України на ім’я В'ячеслав Пивоварник. Служба безпеки України заочно повідомила йому про підозру в організації вбивства Аркадія Бабченка та інших вбивств журналістів та громадських діячів у Києві.

Громадському з власних джерел стало відомо, що В'ячеслав Пивоварник найімовірніше проживає в Санкт-Петербурзі.

Сам же Герман називав себе агентом української контррозвідки, чиїм завданням було саме викриття Пивоварника.

У вересні 2018-го чоловік, який назвав себе організатором замаху на Аркадія Бабченка В'ячеславом Пивоварником, записав відеозвернення українською мовою, в якому сказав, що його завербувала українська служба безпеки ще у 2010 році. За його словами, замах на російського журналіста — це «спецоперація із залякування журналістів». 18 грудня чоловік записав нове відеозвернення. Він заявив, що на суд не приїде, і найняв адвоката.