Розвідка США: коронавірус навряд чи є біологічною зброєю. Але Китай не дає дізнатися правду про його походження
Розвідувальна спільнота США дійшла висновку, що коронавірус навряд чи був створений як біологічна зброя і — з меншою ймовірністю — був генетично модифікований. Водночас владу Китаю розкритикували за відмову співпрацювати в розслідуванні походження COVID—19.
Про це йдеться у звіті розвідувальної спільноти США, оприлюдненому 29 жовтня.
За оцінкою американських спецслужб, вірус SARS-CoV-2 найімовірніше, з’явився не пізніше, ніж у листопаді 2019 року, під час контакту збудника з людиною, а першим відомим осередком спалаху COVID-19 було китайське місто Ухань. Також автори звіту виснували, що влада Китаю не знала заздалегідь про існування коронавірусу до його виникнення.
Щодо походження коронавірусу розвідувальна спільнота США так і не дійшла згоди з часів публікації останнього звіту в серпні 2021 року. Найбільш імовірними вважають дві версії: контакт із зараженою твариною в природних умовах та інцидент у лабораторії, причому більшість розвідувальних органів схиляються до першої версії.
Американські розвідники сходяться на тому, що для більш конкретних відповідей на питання про походження коронавірусу потрібна додаткова інформація. Отримати її можна, з великою імовірністю, лише у співпраці з Китаєм.
«Але Пекін продовжує перешкоджати глобальному розслідуванню, чинити опір обміну інформацією і звинувачувати інші країни, зокрема США», — ідеться у звіті. Це, серед іншого, свідчить про нерозуміння Китаєм того, які результати може дати таке розслідування, вважає розвідувальна спільнота США.
Дискусії про походження вірусу
Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.
За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.
Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від тварини до людини.
У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. Зокрема у США колишній головний епідеміолог країни й головний радник президента США з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи не впевнені у природному походженні коронавірусу.
У вересні стало відомо, що ВООЗ розпочинає нове розслідування щодо походження коронавірусу. Перед тим авторитетне медичне видання The Lancet розпустило групу науковців, які займалися дослідженням походження коронавірусу. Вони були наближені до неурядової організації EcoHealth Alliance, яка тісно взаємодіяла з Інститутом вірусології Уханю.