Суд скасував рішення про націоналізацію ПриватБанку. Цього вимагав Коломойський
Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку України та Кабінету міністрів України щодо неправомірності націоналізації ПриватБанку. В Нацбанку повідомили, що оскаржуватимуть це рішення.
Про це повідомляє Національний банк України.
«18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва за позовом колишнього співвласника ПриватБанку Ігоря Коломойського прийняв рішення, яким встановив процедуру виведення неплатоспроможного ПриватБанку з ринку за участю держави, такою, що порушує норми чинного законодавства», — повідомляють у Національному банку України.
Там зазначають, що відповідне рішення суду будуть оскаржувати в апеляційній інстанції.
«Рішення суду не набрало законної сили та буде оскаржене Національним банком. Ми продовжимо доводити законність дій та прийнятих рішень регулятора в апеляційній інстанції. Вкотре звертаємо увагу, що породжена судовими рішеннями правова невизначеність підриває фінансову стабільність», — повідомив начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук.
Рішення суду визнає незаконним рішення уряду та НБУ про націоналізацію банку. У разі, якщо воно набуде чинності, колишні власники ПриватБанку зможуть відновити свої права власності на цей банк.
«Рішення про виведення неплатоспроможного ПриватБанку за участю держави приймалось відповідно до норм діючого законодавства, було підтримане РНБО та Урядом України з метою забезпечення фінансової стабільності та збереження коштів громадян. Законність рішень очевидна і зворотна процедура у цьому питанні неможлива, адже для цього немає ні правових, ні економічних підстав», — повідомила заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова.
- В уряді заявили, що оскаржуватимуть рішення суду. Наразі воно ще не набуло законної сили.
- У ЧЕСНО виявили, що судді, які ухвалили рішення щодо націоналізації ПриватБанку, приховували майно.
- У штабі кандидата у президенти України Володимира Зеленського повідомили, що рішення суду про незаконність націоналізації ПриватБанку доводить «провал судової реформи» в України. Пізніше сам кандидат повідомив, що у разі обрання президентом «буде робити все, щоб забезпечити стабільну роботу ПриватБанку».
- У ПриватБанку заявили, що рішення суду не вплине на його роботу, сам банк має достатні запаси коштів, щоб розрахуватися з клієнтами.
- Увечері, 18 квітня, президент Петро Порошенко звернувся до народу та заявив, що судове рішення на користь Коломойського може призвести до дефолту. Згодом Порошенко скликав засідання РНБО, де доручив НБУ забезпечити відділення ПриватБанку готівкою та не допустити паніки серед громадян.
- Колишній власник ПриватБанку, олігарх Ігор Коломойський, заявив, що суд ухвалив рішення на його користь тому, що «чинний президент України — його маріонетка». Також олігарх додав, що насправді ПриватБанк є збитковим, а прибуток, який банк показує у своїй звітності, формується за рахунок державних облігацій, якими ПриватБанк докапіталізували після націоналізації.
- Рішення суду засудили у США та ЄС, де вважають, що суд має взяти до уваги аудиторські висновки, які підтверджують, що перед націоналізацією з ПриватБанку вивели 5,5 мільярда доларів.
- 27 лютого стало відомо, що колишній власник ПриватБанку, олігарх Ігор Коломойський, у суді почав процес оскарження рішення уряду про націоналізацію банку.
- В інтерв’ю BBC Коломойський заявляв, що очікує отримати компенсацію від держави за націоналізацію ПриватБанку «у тому чи іншому вигляді» після закінчення президентських виборів. Пізніше розмір цієї компенсації олігарх оцінив у щонайменше 2 мільярдів доларів.
- За словами колишнього міністра фінансів України Олександра Данилюка, навіть якщо суд винесе рішення на користь олігархів, механізму повернення ПриватБанку колишнім власникам наразі немає.
- Водночас чинний президент України Петро Порошенко заявив, що потенційний виграш Коломойського справи ПриватБанку загрожує майбутній співпраці України з МВФ.
Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій ПриватБанку. Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.
Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. У грудні 2017 року націоналізований ПриватБанк подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова, а також низки компаній, які імовірно підконтрольні їм.
Пізніше Коломойський повідомляв, що він був вимушений сам запропонувати націоналізацію ПриватБанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.
Тодішня голова НБУ Валерія Гонтарева повідомила, що екс-власники ПриватБанку вивели 16 млрд гривень в ніч перед націоналізацією. Також повідомлялося, що ПриватБанк перед націоналізацією вивів 110 мільярдів гривень через фіктивні компанії.
20 грудня 2017-го Високий суд Лондона вирішив арештувати активи Коломойського і Боголюбова у всьому світі на суму понад $2,5 млрд.
Арешт активів був виданий на підставі детальних доказів, наданих суду, з яких випливає, що Коломойський і Боголюбов шляхом проведення ряду незаконних операцій вивели з банку майже два мільярди доларів. У результаті цього кошти були перераховані компаніям, які їм таємно належали або перебували під їхнім контролем.
Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери ПриватБанку вивели понад 5,5 мільярдів доларів. Кредити, які видавав ПриватБанк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу екс-акціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла близько 10 років.