Apple у 2005-му начебто розробляв таємний ґаджет для влади США. Хоча публічно воює з нею, не розкриваючи свої технології
Колишній інженер компанії Apple Девід Шеєр заявив, що в 2005 році керівництво компанії попросило його розробити спеціальну версію iPod для американської влади. У його створенні брали участь підрядники міністерства енергетики США, а весь процес ніде офіційно не документувався.
Про це Шеєр розповів у своєму блозі у виданні TidBits.
Шеєр був одним із перших розробників програвача музики для Apple. За його словами, 15 років тому міністерство енергетики США звернулося до компанії з проханням створити особливу версію цього програвача.
При цьому така співпраця документально не оформлювалася: Apple просто погодився допомогти іншій компанії — Bechtel — із розробкою цього пристрою, а Шеєр мав просто їм допомагати, якщо ті попросять. Bechtel був на той час підрядником Міненерго США.
Як пише інженер, щонайменше четверо людей в Apple знали про цю співпрацю: він сам, віцепрезидент відділення з розробки iPod, керівник програмного забезпечення програвача і старший віцепрезидент із питань апаратного забезпечення. Усі вони пізніше пішли з компанії.
Шеєр стверджує, що Bechtel закупив кількадесят iPod, а Apple просто підказав компанії, як змінити їхнє програмне забезпечення. За його словами, їх могли перетворити на таємні лічильники Гейгера — пристрої для вимірювання радіації. Утім підтвердження того, що такі iPod справді існували чи існують, в інженера немає.
«Це була не співпраця з Bechtel із контрактом і оплатою. Це просто Apple робив послугу під прикриттям міністерства енергетики США», — пише Шеєр.
Apple, міністерство енергетики США і компанія Bechtel відмовилися коментувати слова колишнього інженера iPod, передає CNN.
Чому це дивно?
Якщо Шеєр справді розказав правду, то дивним тут є хоча б те, що дії Apple в той час розходяться з її заявами зараз. Компанія неодноразово виступала проти втручання органів влади в її технології, зокрема коли йшлося про розблокування її ґаджетів, щоб правоохоронці змогли зібрати інформацію про зловмисників.
У березні 2016 року Федеральне бюро розслідувань США звернулося до суду з вимогою примусити Apple розробити програмне забезпечення, яке дозволить агентам ФБР отримати доступ до заблокованого iPhone. Запит ФБР стосувався смартфона Саєда Фарука — підозрюваного у скоєнні теракту у місті Сан-Бернардино в грудні 2015 року. Тоді в ході стрілянини загинули 14 людей, постраждали понад 20.
Зрештою Федеральне бюро розслідувань попросило суд призупинити слухання, оскільки знайшло інший спосіб зламу смартфону — її здійснив приватний підрядник.
Схожа ситуація сталася в січні 2020-го: тоді ФБР попрохало Apple надати дані з двох захищених паролем iPhone. Вони належали організатору стрілянини на військово-морській базі у Флориді, внаслідок якої загинули троє людей. Тоді Apple також відмовилося виконувати вимогу правоохоронців.
Своєю чергою, генеральний прокурор США Вільям Барр звинуватив Apple у небажанні співпрацювати з американськими правоохоронцями — і водночас підігруванні Китаю і Росії, дозволяючи здійснювати в цих країнах масове спостереження за користувачами своєї продукції.
Тоді Apple у відповідь на слова генпрокурора США заявила, що «не існує таких речей, як надання доступу до зашифрованих даних лише для хороших хлопців», і додала, що «американці не повинні обирати між послабленням шифрування й дієвим розслідуванням».
- Поділитися: