Білорусь хоче стягнути з Росії $70 млн за «забруднену» нафту
За підсумками переговорів між президентами Білорусі та Росії, які відбулися у Сочі, Білорусь висунула РФ претензії на 70 мільйонів доларів компенсації за інцидент з потрапляння забрудненої домішками хлорорганічних сполук нафти до трубопроводу «Дружба».
Про це повідомив посол Білорусі в Росії Володимир Семошко під час спілкування з журналістами, повідомляє білоруське державне агентство «Белта».
За його словами, Росія вже виплатила компенсацію за потрапляння забрудненої нафти до трубопроводу «Дружба» Угорщині, Польщі та Німеччині. Там за кожен «забруднений» барель Росія виплатила по 15 доларів. Білорусь належної компенсації не отримала.
«Просто потрібно чіткіше та предметніше спрацюватися «Білнафтохіму» з нашими НПЗ. Потрібно офіційно виставити, як це вимагається за законом, як це вимагає юриспруденція — викласти свої претензії чітко та зрозуміло. Підходи можуть бути різні, але якщо в Угорщині чи Польщі та Німеччині так же зробили, то у нас теж повинно бути так зроблено. Там мова йде про чималу суму — близько 70 мільйонів доларів має скласти компенсація», — повідомив Семошко.
Зазначимо, що мова йде про інцидент з потраплянням забрудненої домішками хлорорганічних сполук нафти до трубопроводу «Дружба», яким російську нафту постачають до країн ЄС та Білорусі. Після потрапляння цієї нафти до нафтопереробних заводів, обладнання, яке використовується для виробництва бензину, почало псуватися. На самих білоруських НПЗ почалися перебої у роботі, через що країна обмежила експорт пального, зокрема до України.
Нагадаємо:
- 21 квітня у Білорусі повідомляли, що нафта, яку туди постачає Росія, має високий вміст хлорорганічних сполук, які можуть пошкодити обладнання НПЗ.
- 22 квітня Білорусь обмежила експорт нафтопродуктів до інших країн. Частка білоруського палива на українському ринку складає близько 33%.
- 23 квітня стало відомо, що російська низькоякісна нафта надійшла до Польщі та України.
- Згодом стало відомо, що Польща та Німеччина відмовилися від низькоякісної російської нафти, яку купують через нафтопровід «Дружба».
- 25 квітня компанія «Укртранснафта» припинила транзит російської нафти по магістральному нафтопроводу «Дружба», який проходить через територію Білорусі. Про відмову від купівлі Нафти повідомили й у Словаччині.
- Збитки від отримання неякісної нафти з Росії у Білорусі оцінили у 100 мільйонів доларів.
- Російське Міненерго повідомило, що очікує на швидке та конструктивне розв'язання ситуації з постачанням неякісної нафти. Згодом у Росії повідомили, що хтось навмисне забруднив нафту.
- 30 квітня Білорусь повністю припинила постачання нафти трубопроводом «Дружба» через наявність у ньому забрудненої нафти.
- 2 травня у Білорусі повідомили, що почали отримувати незабруднену нафту з Росії. 6 травня Укртранснафта повідомила, що незабруднена російська нафта дійшла до України і що наразі Україна готова відновити її транзит до ЄС.
- У слідчому комітеті РФ повідомили, що причиною забруднення російської нафти стало те, що постачальники хотіли приховати розкрадання на суму 15 тисяч доларів. У цій справі затримали перших чотирьох людей.
- 15 травня Укртранснафта повідомила про часткове відновлення транзиту нафти до Європи.
- Збитки від потрапляння забрудненої нафти до «Дружби» у Росії оцінили до 100 мільйонів доларів. Водночас компенсовувати їх планують лише тим, хто доведе, що зазнав збитків.
- 21 травня в Україні повідомили, що частково відновили транзит нафти до Угорщини, а 29 травня Угорщина відновила транзит нафти своєю територією.
- У російській «Транснефти» підрахували, що для повного очищення «Дружби» від забрудненої нафти необхідно щонайменше 8 місяців.
- 24 травня стало відомо, що за приблизними підрахунками загальна сума збитків, завданих забрудненням російської нафти, може сягнути 1 мільярда доларів.
- Поділитися: