Газпром може відновити постачання газу до України у 2020 році — голова Нафтогазу
У разі підписання договорів, необхідних для забезпечення транзиту російського газу до Європи через газотранспортну систему України, російський Газпром зможе відновити постачання газу українським споживачам.
Про це повідомив голова Нафтогазу Андрій Коболєв під час Газового форуму у Києві.
«Щойно у нас будуть підписані договори про приєднання (ГТС — ред.) та щойно ми запровадимо європейські норми роботи ринку газу, Газпром зможе прийти на цей ринок та постачати газ такій кількості споживачів, як вони забажають. Більше того, вони можуть робити це достатньо ефективно, якщо їхня цінова політика буде дешевшою, ніж у європейських постачальників», — повідомив Коболєв.
Він зазначив, що наразі Газпрому ніщо не заважає постачати газ Україні. Більше того, Нафтогаз раніше замовляв у Газпрому газ, однак російська компанія відмовилася його постачати, чим завдала Нафтогазу збитки. Однією з причин відмови є невизнання Росією свого програшу у Стокгольмському арбітражі з Нафтогазом. Відповідно до рішень арбітражу Газпром винен Нафтогазу понад 2,8 мільярда доларів.
«Я не здивуюсь, якщо ми 1 січня (2020 року) побачимо «Газпром експорт» постачальником газу для великих українських споживачі, підприємств різних сфер», — додав Коболєв.
Зазначимо, що Україна не купує газ у Росії вже понад 1400 днів з 2015 року. Натомість імпорт газу здійснюється з європейських країн: Польщі, Словаччини та Угорщини. Значна частина цього газу — насправді російський газ.
Напередодні російський міністр енергетики запропонував продовжити чинний контракт на транзит газу з Україною на 1 рік.
Нагадаємо, що новий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи за участю України, РФ та Єврокомісії має відбутися 28 жовтня.
Зазначимо, що європейські правила транзиту газу передбачають прозорий процес формування тарифів на газ та його транзит. Відповідно до них компанія, яка постачає газ не може відповідати за його транспортування, тому від України видається розділити свою найбільшу енергетичну компанію — Нафтогаз — та виокремити оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу.
Підписати новий договір саме за європейськими правилами наполягає Україна та ЄС. Це дозволить у майбутньому легше вирішувати газові суперечки та уникнути «політичної складової» у газових відносинах.
Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У Нафтогазі зазначили, що таку заяву Путін зробив через те, що Росія не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.
19 вересня 2019 року у Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів про транзит російського газу через ГТС України до Європи. Переговори відбулися за участі представників українського уряду та Нафтогазу, російського уряду та Газпрому, а також Єврокомісії.
За підсумками переговорів Росія вперше погодилася на укладання угоди про транзит за європейськими правилами. Переговори домовилися продовжити у жовтні 2019 року. Українська сторона на переговорах передала примірники угоди на транзит Газпрому.
- Поділитися: