Китайські ЗМІ цитують критику «швейцарського біолога» щодо розслідування походження COVID-19. Але його (схоже) не існує

Влада Швейцарії заявила, що не знайшла у своїх реєстрах інформації про Вілсона Едвардса — нібито швейцарського біолога, якого останніми днями активно цитують китайські ЗМІ з критикою розслідування походження COVID—19.

Про це повідомляє BBC.

Протягом останніх кількох тижнів китайські провладні видання, як-от CGTN, Shanghai Daily та Global Times, цитували Facebook-сторінку Едвардса. Зокрема — його критику розслідування походження коронавірусу, версії про його штучну природу й діяльності ВООЗ.

30 липня, приміром, Shanghai Daily цитувало заяву Вілсона про те, що робоча група з розслідування походження COVID-19 при ВООЗ може стати «політичним інструментом», а на її членів здійснюється «надзвичайний тиск».

«США так зациклені на нападах на Китай через розслідування походження коронавірусу, що ніяк не хочуть розплющити очі й побачити числа та факти», — це «швейцарський біолог» начебто цитував «джерело у ВООЗ».

10 серпня посольство Швейцарії в Китаї заявило, що у швейцарських офіційних реєстрах немає інформації про «Едварда Вілсона». Ба більше: його сторінку у Facebook створили лише наприкінці липня, а в його профілі було троє друзів.

«Ймовірно, цей акаунт у Facebook відкрили не з метою спілкування у соцмережах», — заявило посольство й додало, що «біолог Вілсон» не опублікував жодної наукової статті під своїм іменем.

Після цього деякі китайські ЗМІ, наприклад CGTN та China Daily, просто видалили згадки про Вілсона зі своїх публікацій. Швейцарське посольство наголосило, що своєю заявою лише «ввічливо попросило» скоректувати публікації з людиною, якої не існує.

Чому походження коронавірусу — така чутлива тема для Китаю?

Наразі ми досі не знаємо точно, як з'явився й поширився серед людей коронавірус Sars-CoV-2. З цією метою Всесвітня організація охорони здоров'я направила дві місії до Уханю, де вірус виявили вперше: улітку 2020 року (це була підготовча місія) й у січні-лютому 2021-го.

За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса, організація поки не відкидає жодної гіпотези щодо поширення коронавірусу — тобто може йтися і про природний, і про штучний шлях його виникнення. Члени місії розповідали, що масштаби спалаху COVID-19 в Ухані, ймовірно, були більшими, а китайська сторона не завжди співпрацювала з експертами.

Водночас у звіті місії ВООЗ, оприлюдненому в березні 2021 року, найбільш імовірним називався шлях передання вірусу від людини до тварини.

У травні 2021 року пожвавилася дискусія про походження вірусу. Зокрема, у США колишній головний епідеміолог країни й головний радник президента з інфекційних захворювань Ентоні Фаучі та керівниця Центру з контролю й профілактики захворювань Рошель Валенськи не впевнені у природному походженні коронавірусу.

На тлі цього 26 травня президент США Джо Байден доручив розвідувальній спільноті протягом 90 днів підготувати звіт про походження коронавірусу. Після цього соціальна мережа Facebook вирішила не видаляти дописи про штучне походження коронавірусу.