Собор УПЦ Московського патріархату, Київ, 13 листопада 2018 року
Фото: УПЦ МП

Представники Української православної церкви Московського патріархату 13 листопада провели Собор, де оголосили, що УПЦ МП не братиме участі у створенні єдиної Української церкви, а також розриває зв’язки із Вселенським патріархатом.

УПЦ МП очікує, що в об’єднавчому Соборі зі створення єдиної Української церкви, який має відбутись незабаром, жоден із ієрархів Московського патріархату не візьме участі.

«Він (Собор — ред.) власне навряд чи може мати таку назву. Він ніякого відношення до створення єдиної церкви не може мати за визначенням», — сказав Громадському речник УПЦ МП архієпископ Климент.

Та така позиція УПЦ МП не завадить створенню єдиної Української церкви, вважає президент Петро Порошенко.

«Ані мова ультиматумів, ані проведення Синоду (УПЦ МП — ред.) за сценарієм, вірогідно, надісланим із Москви, не здатні зірвати процес створення Української Помісної Православної Церкви», — наголосив він.

Що означає рішення Собору УПЦ МП?

Дії керівництва УПЦ МП свідчать про «ігнорування нинішнього президента», вважає директор Релігійно-інформаційної служби Тарас Антошевський. За його словами, рішення УПЦ МП співзвучне заявам патріарха Російської православної церкви Кирила під час зустрічі із Вселенським патріархом, якого глава РПЦ переконував не надавати Україні томос: «Він тоді чітко сказав, що ця влада є ненадовго, що скоро вибори — буде новий президент і цей президент не буде зацікавлений ні в якому томосі і тому не буде ніякої потреби цей томос комусь надавати. Можливо, в цьому контексті єпископи Московського патріархату і діють. Їхнє завдання — дочекатися цих виборів і сподіватися, що все-таки буде інший президент, який, на їхнє розуміння, буде проросійський і ставитиметься вороже до автокефалії Української церкви».

Водночас Антошевський зазначив, що ієрархи УПЦ МП знаходяться «у достатньо непевній ситуації».

«Вони не можуть так відверто сказати — от все, ми йдем туди (на об’єднавчий Собор — ред.)», — зазначив він.

Антошевський пояснив, що в разі озвучення такої позиції ієрархи УПЦ МП можуть зіткнутися із санкціями, зокрема з пониженням статусу.

Чи сталось щось неочікуване?

Ні. На засіданні Собору УПЦ МП остаточно зафіксувала повну відсутність бажання брати участь у процесі створенні єдиної церкви. Журналіст Сакен Аймурзаєв вважає, що найбільш імовірне продовження історії — скликання об’єднавчого Собору, створення Української помісної церкви та надання їй томосу про автокефалію Вселенським патріархатом.

«Наскільки мені відомо, це все відбудеться в найближчому місяці, і так, без участі більшої частини архієреїв УПЦ МП. В цьому сенсі ще раз скажу, що «найгарніше» — це те, що ніхто — ні архієреї, ні президент не погодились піти на поступки. Це таке, знаєте, стояння в гордині», — зазначив Аймурзаєв.

Журналіст висловив упевненість, що після створення єдиної Української церкви УПЦ МП самостійно не захоче змінювати свій статус.

«Але юридично, не раз уже про це говорили, держава буде робити все, щоби великими буквами було написано на цій церкві, що вона російська. На жаль, конфлікт іде в сторону посилення», — сказав він.

Аймурзаєв також додав, що рішення Собору УПЦ МП про розірвання відносин з Константинополем фактично нічого не означає, бо ще раніше це зробив Синод Російської православної церкви, частиною якої є УПЦ МП.

Невдала зустріч?

Вдень 13 листопада президент Петро Порошенко мав зустрітись з представниками УПЦ МП. Близько 14:00 в «Українському домі», де мала відбутись зустріч, посилили охорону. Туди приїхали журналісти та представники Адміністрації президента. Водночас, в УПЦ МП заявили, що очікують на президента в Лаврі. Речник УПЦ МП архієпископ Климент каже, що з ініціативою провести зустріч виступила адміністрація президента.

«Архієреї погодилися на те, щоби зустрітися з президентом і запросили його до Києво-Печерської Лаври. З часом президентська адміністрація почала пропонувати якісь інші місця для проведення зустрічі, але ці місця були абсолютно неприйнятні, тому що мова на цій зустрічі з президентом мала би йти про церковні питання, про церковний устрій, про майбутнє церкви, а це справа суто церковна і далеко не президент має вирішувати, яким має бути церковне майбутнє», — наголосив він.

Порошенко до Лаври не поїхав, заявивши ієрархам, що «той, хто не хоче результату, шукає причин для відмови».

Та вже надвечір Порошенко все ж зустрівся з представниками УПЦ МП в «Українському домі». Щоправда, лише із тими ієрархами, які не підтримали офіційне рішення Московського патріархату. Скільки таких — достеменно невідомо, але в АП повідомили, що таких ієрархів більше трьох. Тож, імовірно в об’єднавчому Соборі зі створення єдиної Української церкви, який має відбутись незабаром, хтось із ієрархів Московського патріархату все ж візьме участь.


Нагадаємо, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав продовження надання автокефалії України, а також офіційно затвердив, що церквою-матір’ю України є Константинополь. Також Синод визнав недійсною анафему глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної провославної церкви Макарія. 15 жовнтя синод РПЦ у Мінську вирішив розірвати відносини з Константинополем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про рішення РПЦ розірвати відносини з Константинополем

Константинополь, у свою чергу, відмовився розривати відносини з РПЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Філарет без анафеми: що означає рішення Константинополя щодо предстоятеля УПЦ КП

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Сам собі пан: хто і коли надавав томос церквам, і хто писав його для України

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави та зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молитися по-новому: що таке помісна церква і навіщо вона потрібна

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile