18 жовтня профільний комітет Верховної Ради підтримав депутатський законопроєкт про запровадження ринку сільськогосподарських земель в Україні. Ним передбачена тимчасова заборона іноземцям купувати землю, яка діятиме 3 роки.

Про це йдеться у тексті законопроєкту, авторами якого виступили депутати від партії «Слуга народу».

Зазначається, що законопроєктом передбачено заборону на продаж землі іноземцям, іноземним компаніям та компаніям, серед власників яких є іноземці. Ця норма діятиме до 2024 року — тобто 3 роки після запуску ринку землі, який планують запустити у жовтні 2020 року.

Разом з тим, законопроєктом передбачається виключення для тих земельних ділянок, якими вже зараз фактично володіють такі іноземці чи компанії на правах оренди. Таким компаніям дозволять викупити орендовані ними земельні ділянки за умови, що самі компанії працюють в Україні 3 та більше років.

«Вимоги цього пункту не розповсюджуються на випадки набуття сільськогосподарськими товаровиробниками у власність земельних ділянок, які використовують такі земельні ділянки на правах оренди, емфітевзису», — йдеться у тексті затвердженого документа.

Водночас, деякі учасники аграрного комітету Ради заявили, що засідання комітету, на якому і затвердили законопроєкт, мало відбутися 18 жовтня пообіді. Проте його ніби то таємно провели зранку, не запросивши на засідання депутатів, які не погоджуються із запровадження ринку землі.

За словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофія Милованова, запропонована модель призведе до того, що ціна на сільськогосподарську землі в Украхні зростатиме не так швидко, як передбачав уряд.

«Відстрочка дозволить українським компаніям стати сильнішими і бути краще готовими до конкуренції. Одночасно, таке обмеження конкуренції призведе до того, що ціни на землю будуть зростати повільніше. Це добре для покупців землі (фермерів та агрохолдингів), але погано для продавців землі (6-7 мільйонів власників паїв), які отримають менше грошей за продаж та оренду в перші 5 років», — повідомив Милованов.

Нагадаємо, 18 жовтня профільний комітет Верховної Ради затвердив та рекомендував парламенту схвалити депутатський законопроєкт про ринок землі у першому читанні.

Загалом у парламенті зареєстровано 11 законопроєктів про запровадження ринку землі, один з яких — урядовий.

Нагадаємо, що відповідно до останніх соціологічних опитувань групи «Рейтинг», 73% українців не підтримують запровадження ринку землі. У вересні опитування про ставлення до ринку землі проводив фонд «Демократичні ініціативи». Відповідно до результатів цього опитування, 56% громадян підтримували право українців на продаж землі, а 28% були проти цього.

10 жовтня Володимир Зеленський виступив за тимчасове обмеження на продаж землі іноземців після скасування мораторію.

5 вересня Кабмін затвердив законопроєкт про ринок землі. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цей законопроєкт є лише першим з низки актів, направлених на створення ринку землі в Україні. Згодом даний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді.

За словами міністерки фінансів Оксани Маркарової, за допомогою програми уряду зі здешевлення кредитів на купівлю землі, ставки на ці кредити знизять нижче 5% річних. На цю програму у 2020 році передбачили 4,4 мільярда гривень.

19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок землі в Україні запрацює 1 жовтня 2020 року.

Раніше в уряді повідомили, що дозволять іноземним компаніям продавати та купувати земельні паї. Водночас для цього цим компаніям треба створити юридичну особу в Україні.

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський доручив парламенту до 1 грудня 2019 року ухвалити законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення.

Нагадаємо, що раніше президент України Володимир Зеленський виступив за скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку сільськогосподарських земель в Україні.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Нагадаємо, що Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж сільськогосподарської землі 20 грудня 2018 року. Це рішення підтримав 231 депутат. У Мінекономіки рекомендували президенту цей закон заветувати. Президент підписав закон 4 лютого 2019 року.

Поділитись: