Події з ПриватБанком суттєво на курс валют не вплинули — голова ради НБУ

Рішення Окружного адміністративного суду Києва суттєво не вплинула на курс національної валюти України. Станом на середину дня гривня на міжбанківському ринку зміцнилась.

Про це повідомив голова ради Національного банку України Богдан Данилишин.

«Наразі подіі навколо ПриватБанку суттєво на курс не вплинули. Міжбанк сьогодні відкрився середніми котировками на купівлю продаж 26,85/ 26,95, але близько 11:00 котировки опустились до 26,86/26,90», — повідомив Данилишин.

Він зазначив, що курс валют на готівковому ринку відреагував дещо сильніше і долар в обмінниках торгується за вищим курсом.

«Вважаю, що і надалі ПриватБанк має працювати в стабільному злагодженому режимі. Крім того, що в подальшому обов’язково буде апеляційний розгляд, який може розтягнутися на ряд років. Судовий спір не стосується вкладників Банку, а тільки теперішніх власників та колишніх акціонерів», — додав Данилишин.

Нагадаємо, 18 квітня — за три дні до другого туру виборів — Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов олігарха Ігоря Коломойського до Національного банку України та Кабінету міністрів України щодо неправомірності націоналізації ПриватБанку. Мінфін оскаржив це рішення.

18 квітня голова Нацбанку повідомив, що після рішення суду про незаконність націоналізації ПриватБанку курс долара зріс на 15 копійок.

Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій ПриватБанку. Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.

Нагадаємо, у грудні 2016 року ПриватБанк був націоналізований рішенням українського уряду. У грудні 2017 року націоналізований ПриватБанк подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського, Боголюбова, а також низки компаній, які імовірно підконтрольні їм.

Пізніше Коломойський повідомляв, що він був вимушений сам запропонувати націоналізацію ПриватБанку через «способи штучного зниження капіталізації банку» з боку НБУ.

Тодішня голова НБУ Валерія Гонтарева повідомила, що екс-власники ПриватБанку вивели 16 млрд гривень в ніч перед націоналізацією. Також повідомлялося, що ПриватБанк перед націоналізацією вивів 110 мільярдів гривень через фіктивні компанії.

20 грудня 2017-го Високий суд Лондона вирішив арештувати активи Коломойського і Боголюбова у всьому світі на суму понад $2,5 млрд.

Арешт активів був виданий на підставі детальних доказів, наданих суду, з яких випливає, що Коломойський і Боголюбов шляхом проведення ряду незаконних операцій вивели з банку майже два мільярди доларів. У результаті цього кошти були перераховані компаніям, які їм таємно належали або перебували під їхнім контролем.

Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери ПриватБанку вивели понад 5,5 мільярдів доларів. Кредити, які видавав ПриватБанк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу екс-акціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла близько 10 років.