Президент України Петро Поршенко назвав ціни, за якими Україна купує європейський газ.

Президент України Петро Поршенко назвав ціни, за якими Україна купує європейський газ.

Про це він розповів на зустрічі з керівництвом Укртрансгазу, передає «Інтерфакс-Україна».

За словами глави держави, Україна в березні повинна була отримувати природний газ за контрактом з «Газпромом» за ціною 238,55 доларів за 1 тис. куб. м. Водночас ціни на спотовому ринку, за якими країна в даний час купує газ у Європі, — від $250-300 до $500.

«Це ті збитки, які РФ хотіла, щоб Україна понесла», — зазначив Порошенко, запевнивши, що вони будуть компенсовані.

Він також зазначив, що Україна 3 березня різко наростила імпорт газу з Європи — з 4 до 29 млн куб. м на добу.

«Зараз на 10.00 ми різко збільшили надходження з Євросоюзу. Було 4 млн куб. м, зараз — 29 млн куб. м. Це і є ті 25 млн куб. м газу на добу, яких нам не вистачало», — сказав він.

Також Порошенко повідомив, що ситуацію з газопостачанням в країні стабілізовано.

 «Можемо сказати, що критична ситуація вже позаду. Зараз, на сьогоднішній ранок... ми маємо різке збільшення поставок газу з Європейського Союзу — поставки газу з Польщі, поставки газу зі Словаччини, поставки газу з Угорщини. І весь дефіцит станом на 10.20 повністю покритий», — написав він у Facebook.

Нагадаємо, Україна 2 березня скоротила споживання газу на 25 млн куб. м або на 14%.

Такий різкий спад споживання став можливий зокрема завдяки до акції #прикрути, коли українці добровільно зменшили температуру у своїх будинках на один градус.

1 березня Газпром скасував поставки уже оплаченого газу Україні попри рішення Стокгольмського суду. Такі дії спричинили нестачу ресурсу в українській газотранспортній системі. Україна ж заявила, що Газпрому нараховуватиметься пеня за відмову постачати газ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Газові мільярди: чи закінчився двобій Нафтогазу та Газпрому

2 березня в Україні запровадили тимчасове обмеження на споживання газу для компаній. Міненерговугілля очікує відновлення планового газопостачання після 5-6 березня. Також з метою економії газу рекомендували призупинити роботу дитячим садкам, школам і вишам. В університеті Шевченка призупинили навчання до 11 березня. Київенерго перейшло в режим економії газу. Нафтогаз закликав українців зменшити температуру в приміщеннях на один градус вдень і на два — вночі.  Крім того президент Порошенко закликав українців економити газ та долучатися до ініціативи «Прикрути».

Водночас, 2 березня, Нафтогаз розпочав закупівлю газу у Польщі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенко: Контракт між Нафтогазом і Газпромом не може розриватись в односторонньому порядку

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу російський Газпром повинен доплатити НАК $2,56 мільярди. Після цього Газпром повернув Нафтогазу предплату за газ і відмовився постачати його. 2 березня Газпром заявив про намір розірвати контракти з Нафтогазом на транзит газу.

Нафтогаз з кінця 2015 року не постачав газ з Росії. Але згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу Україна зобов'язана відновити постачання мінімальних обсягів газу з Росії відповідно до положення контракту «бери або плати».

Поділитись: