Президент Володимир Путін зателефонував президенту Білорусі Олександру Лукашенку за два дні до виборів, головною темою обговорення стало затримання у Білорусі бойовиків приватної військової компанії «Вагнера».

Про це повідомляють прес-служби Путіна та Лукашенка.

Так, у Кремлі заявили, що президенти обговорили подальший розвиток «братніх російсько-білоруських відносин». Щодо затримання «вагнеровців» вони провели «обмін думками».

«Висловлена упевненість, що ситуація, яка виникла, буде врегульована в дусі взаєморозуміння, характерного для співпраці двох країн», — йдеться у повідомленні.

Також Путін запевнив, що РФ зацікавлена у збережені «Стабільної внутрішньополітичної ситуації».

У прес-службі Лукашенка переказали розмову більш розлого. Там кажуть, що президенти, крім того, що вважають важливими братні відносини, згодні, що необхідно «протистояти негативним тенденціям та діям третіх сил», яка можуть ці відносини погіршити.

У Лукашенка кажуть, що він і Путін хочуть серйозним чином розібратися у цій ситуації.

«Президенти домовились максимально предметно та ретельно вивчити кожний наявний факт з тим, аби встановити істинні причини ситуації, що склалася, знайти винних та притягнути до відповідальності», — йдеться у повідомленні.

Що можна перекласти з дипломатичної мови

Тон повідомленні обох прес-служб і згадка про братні відносини може свідчити про небажання загострювати конфліктну ситуацію.

Щодо самих «вагнеровців» у Лукашенка та Путіна повідомлення різняться: прес-служба першого каже, що президенти хочуть розібратися у ситуації, а в Кремлі лише зазначено, що відбувся «обмін думками». Часто в дипломатії так кажуть, коли ні про що не домовились.

Водночас Путін фактично запевняв Лукашенка, що Росія втручатися у вибори в його країні і внутрішні справи загалом не планує.

Що цікаво, згадка ж про «треті сили», які можуть стояти за вагнеровцями, є тільки у Лукашенка.

На публіці Лукашенко більш зухвалий

Після затримання «вагнеровців» президент Білорусі не боявся критикувати Росію і звинувачувати у спробах дестабілізувати ситуацію всередині країни. А з наближенням виборів він вже бачив ворогів у всіх підряд — розповів про «гібридну війну», небезпеку від американців, «натовців», Росії та навіть України.

Чого найбільше боїться Лукашенко, він особливо не приховує — «Майдану» і втрати влади. Напередодні він вкотре застеріг «деяких» від організації «майдану» 9-10 серпня — у день виборів і наступний за ним.

Що то за затримані «вагнерівці»?

У Білорусі в ніч на 29 липня затримали 33 найманців приватної військової компанії «Вагнера». Слідство каже, що вони приїхали дестабілізувати ситуацію перед виборами, які заплановані на 9 серпня. Напередодні їх взяли під варту.

Серед затриманих багато тих, хто воював на Донбасі проти Збройних сил України. Саме тому СБУ хоче екстрадувати їх і судити. Офіс генпрокурора вже оголосив підозри 28 «вагнерівцям» про участь у терористичній організації, серед них є 9 українців.

Свідчення затриманих «вагнерівців» відрізняються одне від одного. Хтось каже, що їхав у Стамбул охороняти якісь об’єкти, а хтось — щоб засмагнути й оглянути собор Святої Софії. Інші вказують, що їхали взагалі не в Туреччину.

Також ці ж свідчення відрізняються від офіційних заяв російських посадовців. Так, посол РФ у Білорусі Дмитро Мєзєнцев заявляв, що затримані, можливо, є працівниками приватної охоронної фірми, яка мала летіти в якусь із країн. А вже через кілька днів російський консул Кіріл Плєтнєв (який зустрівся із затриманими) розповів, що «вагнерівці» мали їхати у Латинську Америку, а не Туреччину.

Поділитись: