Президент Білорусі Олександр Лукашенко в четвер, 6 серпня, провів нараду із забезпечення безпеки передвиборчої кампанії. На ній він розповів, що проти країни ведеться «гібридна війна», а тому треба чекати «пакощів» із будь-якого боку, зокрема й України.

Лукашенко згадав про спроби дестабілізації ситуації в країні напередодні виборів президента, які мають відбутися 9 серпня (цієї неділі). Згадав він і неназваних «провокаторів», які сприяють цій дестабілізації.

«Ми навіть не знаємо, хто вони. Чи це американці з натовцями, чи з України нас хтось підтискає, чи нас східні брати так сильно "люблять". Ми навіть не знаємо. Йде гібридна війна проти Білорусі, і ми маємо чекати пакощів із будь-якого боку», — сказав білоруський президент.

Він також додав, що затримані через підозру в дестабілізації Білорусі — це не лише члени російської приватної військової компанії Вагнера.

«ЗМІ насторожують нас, що нас тут хочуть захопити американці, натовці. Деяких людей затримали з американськими паспортами, одружених на американках, які працюють у Держдепі. Але з багнетами напереваги їх захищають російські керівники», — заявив Лукашенко.

Ще президент Білорусі вкотре застеріг «деяких» від організації «майдану» 9-10 серпня — у день виборів і наступний за ним: «Не дай бог ми розпалимо вогнище в центрі Мінська й будемо розкидувати головешки по всьому Мінську. Цього ми допустити не можемо. І не допустимо».

Що відбувається з виборами в Білорусі?

Вибори президента в Білорусі заплановані на 9 серпня. Світлана Тіхановська — єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу.

Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську. Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко матиме на виборах реального конкурента.

Утім Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Світлана Тіхановська є дружиною ютуб-блогера Сергія Тіхановського, автора і ведучого популярного блогу «Країна для життя» з 238 тисячами передплатників (до його затримання було 80 тисяч) і 30 млн переглядів (що дуже багато для 10-мільйонної Білорусі).

Сама вона неодноразово заявляла, що політичних амбіцій не має, а в разі перемоги на виборах забезпечить демократизацію Білорусі й транзит влади до когось, хто здатен керувати країною.

А що то за затримані «вагнерівці»?

У Білорусі в ніч на 29 липня затримали 33 найманців приватної військової компанії «Вагнера». Слідство каже, що вони приїхали дестабілізувати ситуацію перед виборами, які заплановані на 9 серпня. Напередодні їх взяли під варту.

Серед затриманих багато тих, хто воював на Донбасі проти Збройних сил України. Саме тому СБУ хоче екстрадувати їх і судити. Офіс генпрокурора вже оголосив підозри 28 «вагнерівцям» про участь у терористичній організації, серед них є 9 українців.

Свідчення затриманих «вагнерівців» відрізняються одне від одного. Хтось каже, що їхав у Стамбул охороняти якісь об’єкти, а хтось — щоб засмагнути й оглянути собор Святої Софії. Інші вказують, що їхали взагалі не в Туреччину.

А найкумедніше, що ці ж свідчення відрізняються від офіційних заяв російських посадовців. Так, посол РФ у Білорусі Дмитро Мєзєнцев заявляв, що затримані, можливо, є працівниками приватної охоронної фірми, яка мала летіти в якусь із країн. А вже через кілька днів російський консул Кіріл Плєтнєв (який зустрівся із затриманими) розповів, що «вагнерівці» мали їхати у Латинську Америку, а не Туреччину.

Поділитись: