Ще одне свідчення у справі імпічменту Трампа підтверджує факт тиску на Україну

Старший директор у справах Європи і Росії Ради нацбезпеки США Тім Морісон підтвердив факт узалежнення американської військової допомоги Україні від розслідування нею діяльності компанії Burisma.

У виступі перед Конгресом у межах розслідування щодо імпічменту президента США Дональда Трампа, повний текст якого наводить CBS News, Морісон підтвердив факти, викладені у свідченнях тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора.

Морісон уточнив, що публічно оголосити про розслідування щодо Burisma міг не президент України, а генеральний прокурор. Нагадаємо, до правління цієї компанії входив син Джо Байдена, ймовірно основного конкурента Трампа на майбутніх виборах.

Чиновник також додав, що стенограма телефонної розмови Зеленського і Трампа 25 липня «точно й повністю» відображає суть сказаного.

«У мене й посла Тейлора не було жодних підстав вважати, що розмороження військової допомоги може бути узалежнене від повторного відкриття розслідування по Burisma аж до розмови 1 вересня 2019 року з послом (США в ЄС — ред.) Сондландом», — сказав Морісон.

Службовець також розповів Конгресу про розмову зі своєю попередницею Фіоною Гіл, яка повідомила йому про «два процеси по Україні, що відбувалися одночасно»: один стосувався звичайної діяльності Ради нацбезпеки США, а другим займався переважно посол США в ЄС Гордон Сондланд і особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані.

«Пані Гіл сказала мені, що Сондланд і Джуліані намагаються змусити президента Зеленського повторно відкрити розслідування Burisma… (Тоді — ред.) я не розумів, чому до політики США щодо України залучений Сондланд — часто без участі нашого належним чином призначеного глави дипломатичного представництва (в Україні — ред.) посла Вільяма Тейлора», — зауважив Морісон.

У середу, 30 жовтня, Тім Морісон оголосив, що піде у відставку з посади старшого директора у справах Європи і Росії Ради нацбезпеки США.

Крім цього, The New York Times із посиланням на власні джерела повідомляє, що Морісон прибув свідчити до Конгресу, попри вказівки Білого дому цього не робити.

Нагадаємо, 31 жовтня Палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію про початок процедури імпічменту президента Дональда Трампа.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».

Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.

Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.