Слухання у справі імпічменту Трампа: запрошені юристи визнали дії президента США хибними
Чотири експерти з конституційного права, запрошені до свідчень Комітетом із питань судочинства Палати представників Сполучених Штатів Америки, зійшлися на тому, що дії американського президента є хибними.
Як повідомляє ВВС, про це вони засвідчили на перших публічних слуханнях у Комітеті з питань судочинства у справі імпічменту Дональда Трампа. Трьох експертів запросила Демократична партія, одного — Республіканська.
Троє науковців, яких обрали демократи, також наголосили, що дії Дональда Трампа, які розслідуються конгресменами, є достатніми для оголошення йому імпічменту. Зокрема, професор Гарвардського університету Ной Фельдман засвідчив, що у своїх діях щодо України Трамп «корумпованим чином використовував повноваження президента для особистої політичної вигоди». А професор Університету Північної Кароліни Майкл Герхардт заявив, що Дональд Трамп атакував «запобіжники встановлення монархії в цій країні».
Натомість представник республіканців — професор Університету імені Джорджа Вашингтона Джонатан Тарлі — зауважив, що дії президента США є хибними, але недостатніми для усунення його з посади.
«Ми всі злі — і куди це нас завело? Хіба сякий-такий імпічмент зробить нас менш злими — чи ж він накличе ще більше божевілля на кожну наступну адміністрацію?» — сказав він.
Сам Трамп напередодні початку слухань 4 грудня перебував у Великій Британії, де тривав другий день зустрічі лідерів країн-членів Північноатлантичного Альянсу (НАТО). Раніше він відмовився направити свого представника або й самому прийти на слухання в Комітет із питань судочинства.
Трамп назвав звіт Комітету з питань розвідки Палати представників у справі імпічменту жартом без жодної вигоди і поскаржився на той факт, що слухання навмисне запланували на день, коли він був за межами США, повідомляє інформаційне агентство Reuters.
Американський президент також поставив під сумнів патріотизм демократів, які й ініціювали розслідування у справі його імпічменту.
«Ви ледь не ставите собі питання, чи люблять вони нашу країну. І це дуже серйозна річ: чи люблять вони нашу країну?», — цитує Трампа ВВС.
4 грудня розпочався новий етап розслідування у справі імпічменту президента США: слухання тепер відбуватимуться в Комітеті з питань судочинства Палати представників США. Досі розслідування вів Комітет із питань розвідки, який допитував свідків та збирав інформацію, на основі якої випустив звіт щодо імпічменту Трампа. У ньому президенту США закидають перевищення службових повноважень, а також перешкоджання розслідуванню конгресменів.
Очікується, що до кінця цього року Палата представників США проголосує за конкретний перелік звинувачень проти президента. Тоді вже в січні 2020 року слухання розпочнуться в Сенаті — верхній палаті американського парламенту. Імпічмент Трампа станеться лише в тому разі, якщо за це виступить щонайменше дві третини сенаторів.
У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.
- На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
- У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
- 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
- 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».
- 13 листопада почалися публічні слухання свідків у справі про імпічмент Трампа.
Burisma — одна із найбільших приватних газовидобувних компаній в Україні, президент та засновник якої — Микола Злочевський, ексміністр екології часів президентства Віктора Януковича. Ліцензії на розробку газових родовищ фірмам Злочевського, зокрема Burismа, погоджувало міністерство, яке він сам і очолював. У 2014-му Злочевський залишив Україну, компанію підозрювали в ухиленні від податків, відмиванні коштів та розкраданні державних ресурсів. У 2018-му в Burisma повідомили, що судові справи проти компанії завершені. ГПУ дійсно закрила справу щодо ухилення від податків, справа щодо відмивання коштів була програна Злочевському в Лондонському суді. А справа щодо розкрадання державних ресурсів — фактично видача ліцензії самому собі — була передана в НАБУ, яке продовжує розслідування.
Попри провадження, компанія не припиняла діяльність, у 2014-му при Burismа створили раду директорів, в яку увійшов, зокрема Гантер Байден. Він був у раді директорів до 2019 року. Офіційно у справах щодо Burismа він не фігурував.
- Поділитися: