Трьох журналістів «Настоящего времени» (спільного проєкту «Радіо Свобода» й «Голосу Америки»), яких раніше затримали в Білорусі, відпустили й депортують із країни. Серед них двоє — громадяни України: Ірина Ромалійська та Іван Гребенюк.

Про це повідомив Іван Гребенюк у Facebook.

«Депортація. Під пильним супроводом. На 10 років заборона в‘їзду», — написав журналіст, додавши, що о 23:40 вони вилітають до Одеси з Мінська.

Ірина Ромалійська припустила, що приводом для депортації міг стати вчорашній етер «Настоящего времени»: «Співробітники, що допитували нас, переказували точки, з яких я вмикалась».

ОНОВЛЕНО (8 серпня, 01:15): Про депортацію українських журналістів із Білорусі повідомили і в Міністерстві закордонних справ України.

Разом із ними затримали колегу Юрія Боронюка — громадянина Росії. Білоруські силовики поки офіційно не прокоментували затримання. «Еврорадио» раніше повідомляло, що журналістів затримали за те, що вони намагались працювати в Білорусі без акредитації.

Силовики, а саме двоє міліціонерів у формі й двоє у цивільному одязі, прийшли за журналістами в готель «Мінськ». Затримані перебували в Московському районному управлінні внутрішніх справ Мінська. Телефони журналістів під час затримання були недоступні.

Ірина Ромалійська та Іван Гребенюк живуть у Празі. Там розташована редакція телеканалу «Настоящее время». Його фінансує Конгрес США. Згідно з концепцією, завданням каналу є «просування демократичних цінностей та інститутів».

Передвиборче закручування гайок

Вибори президента Білорусі заплановані на 9 серпня. З початком передвиборчої кампанії влада Білорусі почала активно затримувати активістів, учасників опозиційних мітингів та журналістів, які їх висвітлювали.

Крім затримання безпосередніх членів штабів кандидатів і спостерігачів (а в Білорусі вже йде дострокове голосування), силовики бачать «змову» й у куди більш звичних речах.

Так, на 10 діб кожного арештували двох діджеїв, які 6 серпня поставили на міському святі в Мінську пісню «Перемен!» гурту «Кіно». Наступного дня в столиці Білорусі водії влаштували імпровізований автомайдан: сигналили і вмикали ту ж таку пісню «Перемен!».

Що відбувається з виборами в Білорусі?

Вибори президента в Білорусі заплановані на 9 серпня. Світлана Тіхановська — єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу.

Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську. Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко матиме на виборах реального конкурента. Утім Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Поділитись: